overfm.gr | Euroleague | Μπαρτσελόνα – Άλμπα Βερολίνου 96-64 – Σάρωσαν οι Καταλανοί

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να πετυχαίνει 22 πόντους η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο έργο κόντρα στην Άλμα Βερολίνου, κερδίζοντας 96-64 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Εκκωφαντική εκκίνηση πραγματοποίησε η Μπαρτσελόνα στην εφετινή Euroleague, με τους Καταλανούς να συνθλίβουν με 96-64 την Άλμπα Βερολίνου επί ισπανικού εδάφους.

Με οδηγό της επίθεσης τον Νίκολα Μίροτιτς, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +13 (28-15), για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο 13΄ στους +20 πόντους (35-15) και να μην χρειαστεί να κοιτάξει πίσω, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρώτη εφετινή ευρωπαϊκή υποχρέωση της.

Ο Νίκολας Μίροτιτς ήταν απολαυστικός και… αλάνθαστος με 22 πόντους και 4/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα). Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ 18 λεπτά με απολογισμό 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη. Από τους Γερμανούς προσπάθησε ο Λουκ Σίκμα με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η εικόνα του αγώνα

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εξαιρετικά και επέβαλε τον ρυθμό της από νωρίς. Μόλις στο 3′ πήρε διψήφια διαφορά (12-2), με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να φτάνουν στο +13 (28-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερο περίοδο, οι Καταλανοί έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πήραν τη διαφορά στο +20 (35-15). Το πρόβλημα της Άλμπα στο σκοράρισμα γινόταν όλο και πιο μεγάλο όσο περνούσε η ώρα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο μόνος που μπορούσε να σκοράρει ήταν ο Λο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 50-29 για την Μπαρτσελόνα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε τελείως διαφορετικά. Οι γηπεδούχοι μπλόκαραν επιθετικά, οι Γερμανοί έβρισκαν λύσεις και κάπως έτσι ήρθε η μείωση του σκορ 63-46. Που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο (67-53). Και κάπου εκεί πήρε και πάλι μπρος ο Μίροτιτς. Η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα επί μέρους 17-5 και πήγε το ματς στο +26. Παίρνοντας ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα. Το τελικό σκορ ήταν 96-64, με τους Καταλανούς να δείχνουν από το ξεκίνημα της Ευρωλίγκας της άγριες διαθέσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 50-29, 63-46, 96-64