overfm.gr | La Liga | Μπαρτσελόνα 1-1 Σεβίλη: «Παρθενική» απώλεια για τον Κούμαν

Tη πρώτη της απώλεια για τη φετινή σεζόν βίωσε η Μπαρτσελόνα, μένοντας στο 1-1 στο “Καμπ Νόου” κόντρα στη Σεβίλη.

Το πρώτο του ανεπιτυχές αποτέλεσμα στο πάγκο της Μπαρτσελόνα βίωσε απόψε ο Ροναλντ Κούμαν. Οι “μπλαουγκράνα, έχοντας μία μέτρια παρουσία έμειναν στο 1-1 κόντρα στη κάτοχο του Γιουρόπα Λιγκ, Σεβίλη.

Όλη η δράση του αγώνα περιορίστηκε στα πρώτα 10 λεπτά, όταν και σημειώθηκαν τα δύο τέρματα της αναμέτρησης. Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λουκ Ντε Γιονγκ έστειλε τη μπάλα στον “ουρανό” της εστίας του – ανήμπορου να αντιδράσει Νέτο -, γράφοντας το 0-1. Ωστόσο, μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο αναγεννημένος τη φετινή σεζόν Φιλίπε Κοουτίνιο έκανε το 1-1, έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα μονότονο, χωρίς μεγάλες φάσεις, πέραν της κεφαλιάς του Εν Νεσύρι στο 73ο λεπτό, ενώ οι Καταλανοί ήταν αυτοί που είχαν τη μπάλα στα πόδια τους την περισσότερη ώρα. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, το ντεμπούτο το Σερχίνιο Ντεστ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 75ο λεπτό στη θέση του Άλμπα. Μετά τη διακοπή των Εθνικών ομάδων, η Μπαρτσελόνα θα φιλοξενηθεί από την Χετάφε, σε μία πολύ δύσκολη έξοδο για την ομάδα, ενώ η Σεβίλη φιλοξενείται στο “Νουέβο Λος Κάρμενς” από τη Γρανάδα.