overfm.gr | NBA | Μπακς – Νετς 127 – 104 – Άρχοντες με… δαχτυλίδι [vid]

Οι Μιλγουόκι Μπακς «σάρωσαν» τους Μπρούκλιν Νετς στο πρώτο ματς της κανονικής περιόδου του NBA. Πριν την έναρξη του αγώνα έγινε η απονομή του δαχτυλιδιού στους πρωταθλητές.

Οι Μιλγουόκι Μπακς αγωνίστηκαν ως πρωταθλητές τα ξημερώματα κόντρα στους Μπρούκλιν Νετς , τους οποίους και κατατρόπωσαν 127-104. Τα «ελάφια» υποδέχτηκαν την ομάδα του Μπρούκλιν για τον πρώτο αγώνα της κανονικής περιόδου του NBA.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης έλαβε χώρα η φαντασμαγορική απονομή του δαχτυλιδιού στους πρωταθλητές. Ο Γιάννης Αντεντοκούνμπο ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ματς της σεζόν, πέτυχε 32 πόντους, μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ. Οι Μπακς κυριάρχησαν της ομάδας του Στιβ Νας από την πρώτη περίοδο και δεν έδωσαν περιθώριο αντίδρασης στους αντίπαλους τους.

Ωστόσο το ημίχρονο έληξε στους επτά πόντους διαφορά (66-59). Οι φιλοξενούμενοι του Κέβιν Ντουραν, ο οποίος πέτυχε επίσης 32 πόντους, δεν κατάφεραν ποτέ να ισοφαρίσουν. Το σύνολο του Μάικ Μπουντενλχόζερ, ανέβασαν ξανά στροφές και «ξέφυγαν» στην  πορεία του ματς με τη διαφορά να σταματά στους 23 πόντους.

Εκτός από τον Γιάννη, αγωνίστηκε και ο Θανάσης Αντεντοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε 6 πόντους, είχε 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, ο οποίος σε 1:16 μάζεψε 2 ριμπάουντ.