overfm.gr | Διεθνή | Μπακασέτας–Αλάνιασπορ: MVP και δύο γκολ κόντρα στη Μπεσίκτας (vids)

Στην καλύτερή του εμφάνιση στα τουρκικά γήπεδα, ο εντυπωσιακός Τάσος Μπακασέτας πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε την Αλάνιασπορ σε θρίαμβο στο ντέρμπι κόντρα στη Μπεσίκτας (2-1).

Ο Τάσος Μπακασέτας, πραγματοποίησε απίθανη εμφάνιση. με την φανέλα της Αλάνιασπορ, στο ντέρμπι κόντρα στη Μπεσίκτας, πετυχαίνοντας μάλιστα και δύο γκολ με τα οποία σφράγισε την νίκη (2-1) και την κορυφή στη βαθολογία.

Ο κορυφαίος παίχτης της «ελληνικής» Αλάνια, Μπακασέτας, που είχε ξανά βασικούς τους Γιώργο Τζαβέλλα και Μανώλη Σιώπη, άνοιξε το σκορ στο 28’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 2ο ημίχρονο κλείδωσε μόνος του την υπόθεση νίκη. Αφού πρώτα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με φοβερή εκτέλεση φάουλ, στο 79’ νίκησε τον τερματοφύλακα των ασπρόμαυρων, Γιουβακουράν με χαμηλό πλασέ κι έγραψε το 2-0, κάνοντας την καλύτερή του εμφάνιση στο κλαμπ.

Παρά την αποβολή του Μπαμπακάρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82’ και τη μείωση του σκορ με το πέναλτι του Αμπουμπακάρ στο 90’, η Αλάνια άντεξε στα 10 λεπτά των καθυστερήσεων και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη, που έφερε την υπογραφή του 27χρονου αρχηγού της Εθνικής. Χάρη σε αυτό το τρίποντο, διατηρήθηκε στην κορυφή με 26 βαθμούς, στο +3 από τη Γαλατασαράι που έχει ωστόσο ένα ματς λιγότερο.