overfm.gr | Διεθνή | Μπάγερν 3-2 Ντόρτμουντ: Δεν χάνει με τίποτα η Μπάγερν, σήκωσε και το Σούπερ Καπ

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι για τον τελικό του Σούπερ Καπ, η Μπάγερν Μονάχου κατόρθωσε να επικρατήσει με 3-2 της Ντόρτμουντ και να σηκώσει ακόμη ένα τρόπαιο για την φετινή σεζόν.

Η Ντόρτμουντ προσπάθησε με νύχια και με δόντια να βάλει  “στοπ” στις κατακτήσεις τροπαίων των “βαυαρών”, ωστόσο κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή φαντάζει μάλλον αδύνατο. Οι Βεστφαλοί, παρ’ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, κατάφεραν να ισοφαρίσουν αλλά, εν τέλει, η ανωτερότητα της Μπάγερν φάνηκε να μην έχει σταματημό.Η ομάδα του Φλικ  επικράτησε με 3-2 και σηκώσε το τέταρτο της τρόπαιο τους τελευταίους 11 μήνες,δείχνοντας πραγματικά ασταμάτητη.

Το παιχνίδι:

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν συντηρητικά  χωρίς να υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στο ματς μέχρι το 18ο λεπτό. Τότε, έπειτα από ένα κόρνερ της Ντόρτμουντ, η ,Μπάγερν κατάφερε να φύγει ταχύτατα στην αντεπίθεση την οποία ολοκλήρωσε με γκολ ο Τολισό.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός ανέβηκε με τις δύο ομάδες να είναι πάνω-κάτω στον αγωνιστικό χώρο. Στο 32′, ο Αλφόνσο Ντέιβις βρήκε με συστημένη σέντρα το κεφάλι του Μίλερ, ο οποίος έγραψε με καρφωτή κεφαλιά το 2-0. Στο 39′, η Ντόρτμουντ κατόρθωσε να μειώσει στο σκορ με εξαιρετικό πλασέ του Γιουλιάν Μπράντ, ο οποίος βρήκε γκολ έπειτα από 20 παιχνίδια “άσφαιρος”.

Στο δεύτερο μέρος, η Ντόρτμουντ μπήκε πολύ δυνατά και μόλις 2 λεπτά μετά την σέντρα, ο Νταχούντ σέρβιρε για τον Μενιέρ, ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά και να ισοφαρίσει.

Ωστόσο, στο 55ο λεπτό ο Ντελάνεϊ έβγαλε με φοβερή κάθετη πάσα τον Χάλαντ απέναντι από τον Νόιερ με τον Νορβηγό φορ να γράφει το 2-2. Μάλιστα, 4 λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε ξανά σε θέση τετ-α- τετ απέναντι από τον Γερμανό πορτιέρο, με τον δεύτερο αυτή τη φορά να λέει “όχι”.

Ο Φαβρ στη συνέχεια πρόχωρησε σε μερικές ανεξήγητες αλλαγές που μάλλον έδειξαν ότι δεν…”καίγεται” και ιδιαίτερα για το Σούπερ Καπ, αντικαθιστώντας, για παράδειγμα, τον Χάλαντ μόλις στο 67′. Στο 82′, η πίεση της Μπάγερν απέφερε καρπούς με τον Ντιλένεϊ να χάνει την μπάλα στη μεσαία γραμμή δίνοντας την ευκαιρία στους “βαυαρούς” να βγουν στην κόντρα επίθεση.

Ο Χιτζ απέκρουσε σε πρώτο χρόνο το πλασέ του Κίμιχ έπειτα από την ασσίστ του Λεβαντόφσκι, ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει και πολλά όταν ο Γερμανός, παρ’ότι πεσμένος στο έδαφος, με την οξυδέρκειά του κατόρθωσε να στείλει τη μπάλα στον “ουρανό” της εστίας. Η Ντόρτμουντ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν κατάφερε και πολλά.

Ενδεκάδες:

Μπάγερν Μ.: Νόιερ, Μαρτίνεζ(Μουσιάλα 83′), Ζούλε, Παβάρ(Ρίτσαρτς 76′), Ερναντέζ, Κίμιχ, Τολισό, Μίλερ, Κομάν(Γκνάμπρι 54′), Ντέιβις, Λεβαντόφσκι(Ζίρκζι 83′)

Ντόρτμουντ: Χιτζ, Χούμελς(Πίτσεκ 76′), Ακάντζι, Τζαν, Ντελάνεϊ, Πάσλακ, Μενιέρ(Σούλτζ 67′), Ρόις(Ρέινα 72′), Μπράντ(Μπέλιγχαμ 76′), Χάλαντ (Ράινερ 67′)