overfm.gr | Bundesliga | Μπάγερν-Μάιντζ 5-2: «Ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο για τους Βαυαρούς

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με ανατροπή της Μάιντζ.

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν διέλυσε με 5-2 τη Μάιντζ στο Μόναχο στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της για το 2021.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν πλήρως τους πρωταθλητές Ευρώπης και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μέρος, με γκολ του Μπουρκάρντ στο 32’ και του Χακ στο 44’. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί και σημείωσαν πέντε τέρματα. Ο Κίμιχ στο 50’ μείωσε το σκορ, ο Σανέ στο 55΄ισοφάρισε και ο Ζίλε στο 70’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Χάνσι Φλικ. Ο Λεβαντόφσκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ, με δυο γκολ στο 76’ και στο 83’.

Πλέον, η Μπάγερν έχει 33 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση, ενώ η Μάιντζ έμεινε στους 6 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπάγερν (Φλικ): Νόιερ, Παβάρ(46’ Γκορέτσκα), Μπόατενγκ(46’ Ζίλε), Αλάμπα, Ντέιβις, Τολισό(88’ Κόστα), Κίμιχ, Γκνάμπρι(77’ Μουσιάλα), Μίλερ(88’ Τσούπο-Μότινγκ), Σανέ, Λεβαντόφσκι

Μάιντζ (Σιούερτ): Ντάμεν, Μουένε, Τζούστε, Χακ, Φερνάντες, Λάτζα, Μπαρέιρο, Μπροσίνσκι(80’ Στόγκερ), Μποέτιους(71’ Ονισίβο), Κουάισον, Μπουρκάρντ(80’ Ματέτα)