overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Μουντιάλ: Ιαπωνία-Κόστα Ρίκα 0-1 και ελπίδες για Γερμανία

Η Κόστα Ρίκα κατάφερε να κερδίσει 1-0 την Ιαπωνία μετά την συντριπτική ήττα απο την Ισπανία και έδωσε ελπίδες πρόκρισης στην Γερμανία

Η Ιαπωνία παρά το γεγονός οτι ήταν ανώτερη στον αγώνα έχασε απο την Κόστα Ρίκα και στερήθηκε απο τώρα το εισιτήριο της πρόκρισης. Με το αποτέλεσμα αυτό, η Γερμανία μπορεί να ελπίζει οτι θα βρεθεί στους «16» του Μουντιάλ.

Η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως η Ιαπωνία θα εύρισκε πρώτη το γκολ , όμως κόντρα στη ροή η Κόστα Ρίκα «πάγωσε» τους Ασιάτες στο 81ο λεπτό, με τον Φούλερ να κερδίζει τη μπάλα μετά απο λάθος του Ιάπωνα γκολκίπερ και σε ανύποπτη φάση σούταρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 της αναμέτρησης.

Στα περίπου 15 λεπτά που απέμειναν, οι Ιάπωνες πίεζαν ασφυκτικά για την ισοφάριση. Μάλιστα, είχαν και  μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Καμάντα, ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει την άμυνα της Κόστα Ρίκα.

Η ομάδα του Κέιλορ Νάβας πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη που την κρατάει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης ενόψει της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Η Γερμανία το βράδυ κόντρα στην Ισπανία θα δώσει τον καλύτερο της εαυτό ώστε να πάρει και εκείνη τους πολυπόθητους 3 βαθμούς και τότε όλες οι χώρες του ομίλου θα μπορούν να ονειρεύονται μια θέση στους «16» του Μουντιάλ.