overfm.gr | Euroleague | Μονακό – Μπασκόνια 78 – 68 – Ακόμη πιο κοντά στα playoffs

Η Μονακό επιβλήθηκε 78-68 της Μπασκόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague και έκανε ένα μεγάλο βήμα για τα playoff.

Η Μονακό υποδέχτηκε την Μπασκόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς σημείωσε μια σημαντική νίκη 78 – 68 επί της Μπασκόνια και έκανε ένα μεγάλο βήμα για τα πλέι οφ.

Η εικόνα του αγώνα

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (9 – 8). Η 1η περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι (15 – 16).  Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με +1 (18 – 19).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
Μονακό: 5/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ (8+1), 5 ασίστ, 3 λάθη.

Μπασκόνια: 6/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ (6+1), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος.

Η Μονακό μπήκε με άλλη ενέργεια στη 2η περίοδο καθώς ήθελε απεγνωσμένα τη νίκη για να πάρει τη θέση στην 8αδα (30 – 25). Η Μπασκόνια στην πορεία άρχισε να μειώνει τη διαφορά (38 – 31). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκλεισε το ημίχρονο με +10 (42 – 32).

Έβγαλε αντίδραση

Η Μπασκόνια άργησε να φανεί στην τρίτη περίοδο (50 – 34) κάτι που εκμεταλλεύτηκε αρκετά η Μονακό φτάνοντας τη διαφορά στους +16. «Φωτιά είχε πάρει» ο Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος δεν σταματούσε να χτυπά τους φιλοξενούμενους (59 – 42). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στα ύψη (61 – 49).

Τελική ευθεία…

Άκρως θεαματικός ήταν και στην 4η περίοδο ο Ντουέιν Μπέικον (65 – 58). Όσο μείωναν οι γηπεδούχοι τόσο ανέβαζε ρυθμούς η Μονακό (72 – 62). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς με +10 , 78 – 68 επί της Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 18 – 19, 42- 32, 61 – 49, 78 – 68.