overfm.gr | Euroleague | Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 70-62 – Άντεξαν οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό άντεξε και χάρη στην άμυνά της στο 4ο δεκάλεπτο πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 70-62 και επέστρεψε στις νίκες.

Σε ένα σκληρό και κλειστό ματς η Μονακό κατάφερε να πάρει μία πολύ σπουδαία νίκη με 70-62 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για την 6η αγωνιστική της Euroleague. Οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο ρεκόρ (2-3) πριν το παιχνίδι που αποδείχθηκε όσο ντέρμπι περίμεναν όλοι. Η Μονακό άντεξε στην πίεση του Ερυθρού Αστέρα και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενεςς ήττες. Καλύτερος παίκτης των Μονεγάσκων ο Άλφα Ντιαλό (19π. , 7ρ.), με τον Μοντεγιούνας να ακολουθεί(14π). Για τον Ερυθρό Αστέρα πολύ καλοί ήταν οι Γουόλτερς(18π) και Κάλινιτς (14π).

Πρώτο ημίχρονο:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σε έναν αργό ρυθμό και πήγαιναν χέρι-χέρι για 6΄περίπου (10-10). Εκεί η Μονακό έκανε ένα σερί 8-0 με τον Άντουσιτς να πετυχαίνει 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και τον Ντιαλό να προσθέτει 6. Έτσι πήρε μία σημαντική διαφορά 9 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (21-12).

Με τον Χολ να είναι τρομερός και να δημιουργεί εντυπωσιακές φάσεις η διαφορά έφτασε και στους 12 πόντους (29-17). Ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας με πρωταγωνιστή τον Γουόλτερς ισορρόπησε το ματς και έφτασε σε απόσταση αναπνοής (31-30). Δεν κατάφερε να προσπεράσει, αλλά ούτε η Μονακό να ξεφύγει ξανά ως το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-36 υπερ των γηπεδούχων.

Δεύτερο ημίχρονο:

5 πόντοι του Γουόλτερς και 4 του Κάλιντις τα πρώτα τρία λεπτά και συνολικά 9-0 επιμέρους για τους Σέρβους που μπήκαν εντυπωσικά στο δεύτερο ημίχρονο (41-45). Ο Ερυθρός ήλεγχε το ματς σε εκείνο το σημείο του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων (47-52). Ένα τρίποντο του Μάικ Τζέιμς έφερε το ματς στα ίσια (52-52). Οι παίκτες του Μίτροβιτς μάλιστα να ανακτούν το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης πειόδου (56-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε πολύ. Οι δύο ομάδες ήταν πιο προσεκτικές. Η Μονακό προσπαθούσε σιγά-σιγά να κτίσει διαφορά με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση του παιχνιδιού (65-59). Ένα καλάθι του -εξαιρετικού σήμερα- Γουόλτερς έκανε το 65-62 1:32′ πριν το τέλος. Ο κομβικός Ντιαλό με 3 δικές του βολές (στις 4) κατοχύρωσε το θετικό αποτέλεσμα αφού με το σκορ στο 68-62 έμεναν 30”. Με καλάθι του Τζέιμς διαμορφώθηκε το τελικό 70-62.

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 2, Βέστερμαν 3, Ντιάλο 19 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπουτσιέλε, Μοτιεγιούνας 14 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουατάρα 3 (1), Φαγιέ, Άτζουσιτς 12 (2), Χολ 9 (4/5 δίποντα), Τζέιμς 8 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Γουόλτερς 18 (8/9 δίποντα, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς, Νταβιντόβατς (5 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 3, Κάλινιτς 14 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 8, Χόλινς 3, Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς 10 (4/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζίρμπες.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62

Εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 7η αγωνιστική της EuroLeague ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει την Αρμάνι Μιλάνο εκτός έδρας (28/10, 21:30). Η Μονακό υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (29/10, 21:00).