overfm.gr | Volley League | Μίλων-ΟΦΗ 3-0: Πρώτη νίκη για τους Νεοσμυρνιώτες!

Σημαντική νίκη πήρε ο Μίλων στην έδρα του, η οποία τον «ξεκόλλησε» από τον πάτο της βαθμολογίας.

Ο Μίλων επικράτησε 3-0 σετ του ΟΦΗ στο Κλειστό «Κροίσος Πέρσης», για την 5η αγωνιστική της Volley League. Έτσι η ομάδα από τη Νέα Σμύρνη σημείωσε την πρώτη της νίκη για φέτος στην μεγάλη κατηγορία!

Από το πρώτο μόλις σετ φάνηκε ότι το ματς θα εξελιχθεί σε «ντέρμπι». Από το 11-11, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κατάφερε να πάρει προβάδισμα φτάνοντας στο 18-13! Ο ΟΦΗ μείωσε σε 19-17, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τελικά το σετ με 25-20.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου σετ οι πεισμωμένοι Κρητικοί προηγήθηκαν με 11-14, αλλά στη συνέχεια οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 15-15 κι έπειτα συνέχισαν ένα σερί το οποίο τους έδωσε και αυτό το σετ με 25-21!

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι είχαν την περισσότερη ώρα τον έλεγχο του ματς, μέχρι ο ΟΦΗ να φτάσει στο 20-21. Με τα πολλά ο Μίλων κατάφερε να επικρατήσει 25-22 και να πάρει την πρώτη του νίκη! Οι Νεοσμυρνιώτες «ξεκόλλησαν» από τον πάτο της βαθμολογίας έχοντας πλέον 4 βαθμούς, ενώ οι Κρητικοί έμειναν στον 1.

Τα σετ 3-0: (25-20, 25-21, 25-22)

Διαιτητές: Φραγκάκης – Γεροθόδωρος
Παρατηρητής: Πέρρος
Επόπτες: Χατζηβασιλείου – Παπαγιαννόπουλος
Γραμματεία: Καρατζογλίδου