overfm.gr | Euroleague | Μεταμορφωμενος Παναθηναϊκός ισοπέδωσε και στο ΟΑΚΑ την Ζαλγκίρις

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από άλλον πλανήτη στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να συντρίψει και στο ΟΑΚΑ την Ζαλγκίρις με 89-65.

Ένας τρομερός Παναθηναϊκός στην επανάληψη κατάφερε και επέστρεψε από το -15 του ημιχρόνου και διέσυρε την Ζαλγκίρις και στο ΟΑΚΑ με 89-65 όπως έκανε και στο ματς του Κάουνας όπου την νίκησε και με διαφορά. Με αυτήν την νίκη η ομάδα του Ράντονιτς ανέβηκε στο 8-13 έχοντας ως κορυφαίο τον Λι με 24 πόντους και πετυχαίνοντας 5/6 τρίποντα, ενώ για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Σμιτς με 11 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός για μια ακόμη φορά δεν μπήκε καλά στο ματς, δίνοντας δικαίωμα στην Ζαλγκίρις να ξεκινήσει με 5/5 εντός πεδιάς και να προηγηθεί πολύ νωρίς με +8 (4-12), το οποίο με δύο βολές του Σμιτς έγινε +10 (4-14). Γουίλιαμς και Γουότερς με σερί 9-0 έφεραν τους «πράσινους» στον πόντο (13-14). Οι Λιθουανοί απάντησαν με δικό τους 7-2 από Σμιτς και Μπιρούτις, πηγαίνοντας ξανά στο +6 (15-21) με τον Γκουντάιτις να διαμορφώνει το 19-24 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι άσχημα και τη δεύτερη περίοδο, δεχόμενοι ένα γρήγορο 5-0 από Λεκαβίτσιους και Μπουτκεβίτσιους, το οποίο διαμόρφωσε το 19-29. Ωστόσο έτρεξαν με 4/4 βολές ένα μικρό επιμέρους σκορ φτάνοντας στο 23-29. Με 5-0 σερί οι Λιθουανοί πήγαν την διαφορά σε διψήφιο (23-34) και ξέφυγαν και με 14 (24-38) και ο Σμιτς με δυο βολές έστειλε τους πρωταθλητές Λιθουανίας με 15 πόντους μπροστά στο ημίχρονο (27-42).

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 5-0 με Γκουντάιτις και Λι, μειώνοντας στους 10 (32-42). Ο τελευταίος έδωσε το σύνθημα για την αντίδραση των «πρασίνων πετυχαίνοντας τρίποντο για το 37-45, πριν με ακόμα ένα μακρινό σουτ ο Καλαϊτζάκης γράψει το 40-45. Ο Μπέικον με πέντε σερί πόντους μείωσε σε απόσταση αναπνοής (51-52) με τον Λι με τρίποντο να βάζει τους «πράσινους» σε θέση ισχύος (54-52) και από τότε μέχρι το τέλος της περιόδου η ομάδα του Ράντονιτς δεν έχασε το προβάδισμα και έληξε με 64-58.

Το απίθανο διάστημα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν Γκουντάιτις και Γουόλτερς έφεραν πρώτη φορά τους «πράσινους» σε διψήφια διαφορά (69-58).  Η Ζαλγκίρις είχε πετάξει λευκή πετσέτα και οι Λι και Πονιτκα ήταν εύστοχοι έξω από τα 6,75 και η διαφορά έφτασε και στους 20 (80-60). Στην συνέχεια το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μια νίκη και άνετη μάλιστα με 89-65 που σχεδόν κανεις δεν θα περίμενε με βάση την εξέλιξη του ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65