overfm.gr | Bundesliga | Μεγάλος Ρόις για Ντόρτμουντ, ακόμα μεγαλύτερος Κάλατζιτς για Στουτγκάρδη

Η Βέρντερ Βρέμης μπορεί να έμοιαζε ικανή να στερήσει τη νίκη από την Ντόρτμουντ, όμως ο Μάρκο Ρόις της έδωσε τη νίκη με 2-1, ενώ ο Σάσα Κάλατζιτς με δύο γκολ σε πέντε λεπτά έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Στουτγκάρδη με την Ουνιόν Βερολίνου για την 12η αγωνιστική της Bundesliga.

Βέρντερ Βρέμης – Ντόρτμουντ 1-2:

Η Ντόρτμουντ κατάφερε να προηγηθείς το 12’ με τον Γκερέιρο, ο οποίος βρέθηκε στην σωστή θέση την σωστή στιγμή για κάνει με το ριμπάουντ το 1-0. Ωστόσο ο Κέβιν Μόβαλντ απάντησε για τους γηπεδούχους στο 28’, κάνοντας ένα ωραίο δυνατό σουτ στην κάτω δεξιά γωνία της εστίας.

Αμφότερες ομάδες έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, η Ντόρτμουντ με τον Ακάντζι στο 41’ και η Βέρντερ με τον Αουγκούστινσον στο 44’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σάντσο σκόραρε στο 58’, ωστόσο είδε το τέρμα του να ακυρώνεται ως οφσάιντ, με τον Μάρκο Ρόις να αναλαμβάνει από εκεί και πέρα. Ο Γερμανός είχε πρώτα μία καλή ευκαιρία με κεφαλιά στο 73’, ενώ στο 77’ η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι με τον Ρόις να το εκτελεί, τον Παβλένκα να αποκρούει και τον Γερμανό να παίρνει το ριμπάουντ για το 2-1. Στο 95’ οι Βεστφαλοί έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία, πρώτα με το τετ α τετ του Ρόις και έπειτα με το χαμένο ριμπάουντ του Σάντσο.

Βέρντερ Βρέμης (Κοφέλντ): Παβλένκα, Γκρος, Τόπρακ (Αγκού 86’), Φριντλ, Γκέμπρε Σιλασιέ, Έγσταϊν, Μόβαλντ (Μπίτενκουρτ 65’), Αουγκούστινσον, Εμπόμ (Σμιντ 86’), Οσάκο (Εράς 73’), Σάρτζεντ (Βολτεμάντε 65’)

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Μπέρκι, Μπάουζα (Πίζτσεκ 85’), Χούμελς (Ζαγκαντού 85’), Ακάντζι Γκερέιρο, Βίτσελ, Μπέλινγχαμ (Μπραντ 73’), Ρέινα, Ρόις, Σάντσο, Μουκόκο (Τσαν 80’)

Στουτγκάρδη – Ουνιόν Βερολίνου 2-2:

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Φρίντριχ, ο οποίος έπιασε μία δυνατή κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για την Ουνιόν. Η Στουτγκάρδη προσπάθησε να ισοφαρίσει με τον Κλίμοβιτς στο 13’, όμως ο Λούτε σταμάτησε το σουτ του. Η Ουνιόν θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Μπέκερ, πρώτα στο 18’ με ένα σουτ και στο 41’, όταν και έστειλε με το ριμπάουντ που πήρε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο η Ουνιόν έκανε το 2-0 με τον Αγουονίγι με μία δυνατή κεφαλιά στο 77’. Τότε ο Κάλατζιτς «έσωσε» την παρτίδα για την ομάδα του, καθώς με δύο γκολ στο 85’ και το 90’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στον αγώνα.

Στουτγκάρδη (Ματαράτσο): Κόμπελ, Μαυροπάνος (Στέντσελ 53’), Άντον, Κεμπφ (Κάλατζιτς 80’), Βαμανγκιτούκα, Φόρστερ (Κλέμεντ 80’), Έντο, Κάστρο, Σόσα (Κουλιμπαλί 46’), Κλίμοβιτς (Ντιντάβι 46’), Γκονσάλες

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ): Λούτε, Φρίντριχ, Κνόχε, Γκίσελμαν, Τρίμελ, Γκρίσμπεκ (Γκόγκια 87’), Πρόμελ, Λεντς, Τόιχερτ (Ρίερσον 68’), Μπέκερ (Μπάτλερ 61’), Αγουονίγι

Χέρτα Βερολίνου – Μάιντζ 0-0:

Χωρίς πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες κύλησε το πρώτο ημίχρονο, η Μάιντζ κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά στο 41ο λεπτό με τον Μάρτινς, έγινε δέκτης μίας πάσας στο ύψους του πέναλτι και σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάιντζβρέθηκε πάλι κοντά στο 1-0, αυτή την φορά με τον Στόγκερ στο 53’, ο οποίος βρήκε λίγο χώρο μέσα στην μεγάλη περιοχή και δοκίμασε ένα σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε πάνω στα σώματα των αμυντικών. Ο Πιόντεκ προσπάθησε να ανοίξει με μία κεφαλιά το σκορ στο 69’, όμως δεν στόχευσε καλά και η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Χέρτα Βερολίνου (Λαμπαντιά): Σβόλοφ, Ζέεφικ (Πέκαρικ 72’), Μπογιάτα, Τορουναρίγκα, Πλάτενχαρντ (Μίτελσταντ 61’), Τουσάρ (Λέκι 72’), Σταρκ, Γκεντουζί, Ντιλροσούν (Λουτεμπάκιο 61’), Πιόντεκ (Ενγκακάμ 80’), Κούνια

Μάιντζ (Λίχτε): Τσέντερ, Ζίστε, Χακ, Νιακάτε, Φερνάντες, Μάρτινς, Μαλόνγκ, Καρισόλ, Στόγκερ (Λάτσα 77’), Ονισίβο (Μπουρκάντ 80’), Κουάισον (Ματέτα 80’)