overfm.gr | A1 Γυναικών | ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 73-77: Μόνες πρώτες οι «ερυρθόλευκες»

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον ολυμπιακός στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» απέδρασαν με μεγάλο διπλό, καθώς νίκησαν 77-73 μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστιας σημασίας νίκη  μέσα στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ. Συγκεκριμένα τα κορίτσια του Ζίμπαρτς άλωσαν και το «Παλατάκι» με 77-73, παίρνοντας μια δύσκολη και μεγάλη νίκη επί των «ασπρόμαυρων».

Πρωταγωνίστρια ήταν και πάλι η Κριστίν Βίτολα, που σημείωσε 14 πόντους. Ακόμα από τις «ερυθρόλευκες» ξεχώρισε η Πλούφ που σημείωσε 12 πόντους. Από την άλλη μεγάλο ματς έκανε η Πηνελόπη Παυλοπούλου κόντρα στην πρώην ομάδα της. Η Ελληνίδα΅γκαρντ, σημείωσε 20 πόντους, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει στη Θεσσαλονίκη το ροζ φύλλο αγώνα.

Από ένα ημίχρονο ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, καμία ομάδα δε μπόρεσε να πάρει ευρεία και διψήφια διαφορά. Τόσο η ομάδα της Θεσσσαλονίκης, όσο και εκείνη του Πειραιά μοιράστηκαν τις εντυπώσεις από ένα ημίχρονο, με τις φιλοξενούμενες να είναι εκείνες που άντεξαν και νίκησαν στο τέλος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδινε το ρυθμό, με τις «ερυθρόλευκες» να κυνηγούν το σκορ. Ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» έδειχναν να έχουν λύσεις για όλα. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε κάπως η εικόνα, με τον ολυμπιακό να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η Βίτολα για ακόμα μια φορά ήταν ασταμάτητη στο ψηλό παιχνίδι, πράγμα που έδινε άλλον αέρα στον Ολυμπιακό. Από τον ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να ξεχωρίσει ιδιαίτερα κάποια παίκτρια πλην της Παυλοπούλου, ωστόσο προσπάθησαν τόσο η Στάνλεϊ, όσο και η Χόλιβαϊ.

Ο Ολυμπιακός και πάλι έπαιξε συλλογικά μοιράζοντας 23 ασίστ, ενώ «κατέβασε κιαι 29 ριμπάουντ. Ακόμα, οι κομβικές στο πίσω μέρος του παρκέ Τόλφρι και Αλεξανδρή πραγματοποίησαν από 2 κλεψίματα, βγάζοντας πολλή ενέργεια στο παρκέ. Τέλος, όσον αφορά τη βαθμολογία, οι Πειραιώτισσες είναι μόνες πρώτες με 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, έχοντας κάνει και το ρεπό τους στον πρώτο γύρο. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έχει 3 νίκες και 3 ήττες.