overfm.gr | Serie A | Με Νταρμιάν στους 4 η Ίντερ

Χάρη σε γκολ του Νταρμιάν η Ίντερ επικράτησε με 1-0 της Αταλάντα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και πρόκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια.

Ένα γκολ του Νταρμιάν ήταν αρκετό για να επικρατήσει η Ίντερ με 1-0 της Αταλάντα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας. Eκεί θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Γιουβέντους και την Λάτσιο.

Στο 21’ ο Ατσέρμπι σέντραρε και ο Μπαρέλα έπιασε το σουτ αλλά  Μούσο του είπε όχι. Στο 37ο λεπτό το μακρινό σουτ του Τσαλχάνογλου πέρασε λίγο έξω ενώ ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα με νέο δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο δίλεπτο 43′-44′ οι «μπεργκαμάσκι» απείλησαν με σουτ του Γκόσενς και με κεφαλιά του Ζαπάτα με τις προσπάθεις αμφότερες να καταλήγουν λίγο άουτ.

Στο 57′ οι «νερατζούρι» άλλαξαν ωραία την μπάλα που έφτασε στον Νταρμιάν και αυτός έκανε το 1-0. Στο 61′ και 65′ τα σουτ των Μιχιταριάν και Μπογκά έφυγαν μόλις άουτ ενώ στο 68’ ο Ονάνα έσωσε μετά από σουτ του Λούκμαν.

ΙΝΤΕΡ: Ονάνα, Νταρμιάν, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (77’ Ντ’Αμπρόζιο), Γκόζενς (71’ Ντιμάρκο), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (72’ Ασλάνι), Μχιταριάν, Λαουτάρο Μαρτίνες (87’ Κορέα), Λουκάκου (71’ Ντζέκο).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ:  Μούσο, Τολόι, Ντζιμσίτι, Σκαλβίνι (72’ Σοπί), Μέλε, Χάτεμπουρ (67’ Έντερσοον), Ντε Ρόουν, Κοουπμάινερς, Μπογκά (67’ Μουριέλ), Πάσαλιτς (54’ Λούκμαν)Σαπάτα (54’ Χέιλουντ)