overfm.gr | Eurobasket 2022 | Με κατοστάρα στους 4 η Ισπανία

Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο αλλά τελικά πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ η Ισπανία επικρατώντας της Φινλανδίας με 100-90.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο η Ισπανία αλλά στο δεύτερο σοβαρεύτηκε και επικράτησε της Φινλανδίας με 100-90 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αποψινού ζευγαριού Γερμανίας-Ελλάδας που θα αγωνιστούν στις 21.30. Αυτή ηταν η 11η συνεχόμενη παρουσία των «φούριας ρόχας» στα ημιτελικά του θεσμού.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυναμικά στο ματς και προηγήθηκαν 8-2. Όμως οι Φινλανδοί με τα συνεχόμενα τρίποντα τους πέρασαν μπροστά και ανέβασαν ακόμη πιο πολύ το προβάδισμα τους και η πρώτη περίοδος έκλεισε με το 30-19 υπέρ τους. Και στην δεύτερη περίοδο οι «Σκανδιναβοι» συνέχισαν  σε αυτό το μοτίβο και η διαφορά πήγε μέχρι και τους 15 (22-37 στο 13′ και 33-48 στο 17′) όμως οι «φούριας ρόχας» με μίνι αντεπίθεση πήγαν στα αποδυτήρια με -9 (43-52).

Στην επανάληψη η Ισπανία μείωσε στο καλάθι (51-53) στο 23′ και με την πιεση ήταν θέμα χρόνου να περάσουν μπροστά. Και πέρασαν με τρίποντο του Πάρα (60-57) και η τρίτη περιοδος έκλεισε με το υπέρ της 73-67. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σερτζιο Σκαριόλο διατηρούσε το προβάδισμα, όμως η Φινλανδία μείωσε στο καλάθι 82-80 και έχασε 4 ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Απεναντίας οι «Ίβηρες» με τον Ρούντι να βάζει καθοριστικά καλάθια εκτόξευσε την διαφορά στους 11 και κάπου εδώ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το τελικό 100-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90