overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-0 – Ντε Μπρόινε παρόντος πάσα αρχή παυσάτω [vids]

Με μαγικό γκολ του Κέβιν Ντε Μπρόινε η Μάντσετερ Σίτι επικράτησε 1-0 της Τσέλσι και ξέφυγε στο +13 από τους «Μπλε».

Η Μάντσεστερ Σίτι πάει με σπασμένα φρένα σε έναν ακόμα τίτλο! Η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα υπέταξε την Τσέλσι με 1-0 χάρη σε πολύ ωραίο γκολ του του Ντε Μπρόινε έξω από την περιοχή στο 70′. Με το τρίποντο αυτό οι «Πολίτες» αύξησαν την διαφορά από τους «Μπλε» του Τόμας Τούχελ στο +13 φαντάζοντας ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο.

Αυτή είναι η 12η σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την Μάντσεστερ Σίτι. Από την πλευρά της η Τσέλσι μετρά μόλις μια νίκη στα τελευταία έξι ματς. Ενώ είχαν και τέσσερις ισοπαλίες, συμπεριλαμβανομένης της ήττας με τη Σίτι.

Η εικόνα του ματς (A’ Ημίχρονο)

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια ουσιαστική φάση. Χάρη στην τριάδα της Τσέλσι στην άμυνα διατήρησε το μηδέν και αποσόβησε κάθε επιθετική προσπάθεια της Σίτι. Από την πλευρά τους οι «Πολίτες» έπαιξαν από το πρώτο δευτερόλεπτο ποδόσφαιρο κατοχής.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε την πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία  στο 39′. Ο Κόβασιτς πιάστηκε στον ύπνο από τον Γκρίλις, ο οποίος ήρθε τετ-α-τετ με τον Κέπα. Ο Ισπανός κίπερ απέκρουσε το σουτ που εξαπέλυσε ο Άγγλος μέσος.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδύτηρια με το σκορ να είναι στα επίπεδα του 0-0. Η Σίτι είχε 5 τελικές, εκ των οποίων οι 3 εντός εστίας. Στον αντίποδα η Τσέλσι δεν έκανε καμία τελική προσπάθεια. Αυτό συμβαίνει πρώτη φορά επί των ημερών του Τόμας Τούχελ και σε γενικές γραμμές από το 2018. Τότε οι Λονδρέζοι αντιμετώπισαν την Νιουκάστλ.

Β’Ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 47′, ο Λουκάκου βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων. Το πλασέ που επιχείρησε ωστόσο ο Βέλγος φορ απέκρουσε υποδειγματικά ο Έντερσον.

Αυτή η φάση ήταν η σπίθα που έφερε ολόκληρη την Σίτι στα καρέ της Τσέλσι. Ωστόσο από το 55′ και μετέπειτα ο ρυθμός έπεσε ξανά. Επόμενη αξιόλογη φάση ήταν στο 63′ με τον Κέπα να δηλώνει ξανά παρών στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε.

Έξι λεπτά αργότερα ο Τόμας Τούχελ αποφάσισε να φρεσκάρει την γραμμή κρούσης του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Βέρνερ και Χάντσον-Οντοι, οι οποίοι αντικατέστησαν τους Πούλισιτς και Ζιγιέχ. Ωστόσο η Σίτι τους είχε ετοιμάσει το καλύτερο «δώρο».

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ξεκίνησε λίγο πιο κάτω από τη σέντρα. Αφού πέρασε σαν σταματημένο τον Καντέ εξαπέλυσε ένα φαλτσαριστό σουτ και η μπάλα επαναπαύθηκε στην εστία του Κέπα. Η Μάντσεστερ Σίτι μόλις είχε ανοίξει το σκορ στο 70′.

Αυτό ήταν μάλιστα το 5ο γκολ για τον Βέλγο στην Premier League εις βάρος της πρώην ομάδα του και το 21ο συνολικά με σουτ εκτός περιοχής από το 2015-16 που βρίσκεται στην Μάντσεστερ Σίτι (τα περισσότερα από οποιονδήποτε άλλο παίκτη σε αυτό το διάστημα).

Ήταν το πέμπτο γκολ για τον Βέλγο χαφ στην Premier League κόντρα στην πρώην ομάδα του και το 21ο εκτός περιοχής από την περίοδο 2015/16. Είναι τα περισσότερα από κάθε άλλον παίκτη εκείνο το διάστημα.

Στα τελευταία 20 λεπτά η Τσέλσι δεν είχε άλλη επιλογή από το να παίξει φουλ επιθετικά. Η Σίτι έφτασε κοντά στο 2-0 με τους Φόντεν και Γκρίλις να φτάνουν μια ανάσα από το να χριστούν σκόρερ.