overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Σίτι – Γουλβς 4-1: Το φύλαγε για το τέλος η Σίτι [vids]

Μάντσεστερ Σίτι – Γουλβς: Σε υπόθεση δέκα λεπτών εξελίχθηκε ο αγώνας για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε της Γουλβς με 4-1 για την 29η αγωνιστική της Premier League.

Πρώτη ευκαιρία στο 2’ για την Σίτι, με τον Πατρίσιο να σταματά το σουτ του Στέρλινγκ και να δίνει κόρνερ για τους γηπεδούχους. Τελικά το 1-0 ήρθε στο 15’ για την Σίτι, ο Μαχρέζ προσπάθησε με παράλληλη να βρει τον Στέρλινγκ στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Ντεντοκέρ έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Σίτι θα μπορούσε να βρίσκεται μπροστά με 2-0 στο ημίχρονο, όμως ο Κάβαναγκ και το VAR ακύρωσαν το γκολ του Λαπόρτ ως οφσάιντ.

Ένα λεπτό αργότερα δέχθηκε το «στοπ» από τον Πατρίσιο, με τον τερματοφύλακα της Γουλβς να σταματά στην δεξιά γωνία το σουτ του συμπατριώτη του. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουλβς κατάφερε να βρει την ισοφάριση με τον Κόουντι στον 61’, ο Άγγλος διεθνής εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ του Μουτίνιο και με ωραία σκαστή κεφαλιά σημάδεψε την κάτω δεξιά γωνία του Έντερσον. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισαν την πίεση, με τον Στέρλινγκ να μην μπορεί να σημαδέψει την εστία στο 78’ και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Η Σίτι πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 80’, ο Ζεσούς βρέθηκε την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο σημείο και πήρε το ριμπάουντ, κάνοντας με ευκολία το 2-1 για τους «πολίτες». Τη νίκη «σφράγισε» στο 91’ ο Μαχρέζ, με τον Αλγερινό να γίνεται αυτή την φορά εκτελεστής από δημιουργός, κάνοντας από το ύψος της περιοχής με ωραίο σου το 3-1. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη, με τον Ζεσούς να κάνει, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, το τελικό 4-1 για την Σίτι.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Σίλβα (82’ Γκουντογκάν), Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Ζεσούς, Στέρλινγκ

Γουλβς (Σάντο): Πατρίσιο, Σάις, Κόουντι, Ντεντοκέρ, Τζόνι (55’ Σίλβα), Μουτίνιο, Νέβες (90’ Οτασόβι), Χούβερ, Νέτο, Σεμέδο, Τραορέ