overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-6 Τότεναμ: Καταιγιστικά τα «σπιρούνια», αποκαρδιωτική η Γιουνάιτεντ

Toν απόλυτο θρίαμβο πέτυχε μέσα στο “θέατρο των ονείρων” η Τότεναμ, επικρατώντας της – υπό διάλυση – Μάντσεστερ Γιουναίτεντ με 1-6.

Οι προσδοκίες για την συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν τεράστιες, ωστόσο η Μάντσεστερ Γιουναίτεντ ήταν τόσο κακή που κατάφερε να μετατρέψει ένα κλασικό ντέρμπι αγγλικού πρωταθλήματος σε υγιεινό περίπατο για τους φιλοξενούμενους. Η Τότεναμ επικράτησε με το εκωφαντικό 1-6 των “κόκκινων διαβόλων” και έπιασε την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ ευτύχησε να ανοίξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρόυνο Φερνάντεζ, αλλά λίγοι ήταν εκείνοι που μπορούσαν να φανταστούν τι θα συμβεί στη συνέχεια. Η Τότεναμ, ανέτρεψε την κατάσταση σε λιγότερο από πέντε λεπτά με τους Ντομπελέ(4′) και Σον (7′) να κάνουν νωρίς – νωρίς το 1-2. Σα να μην έφτανε αυτό, η Γιουνάιτεντ βρέθηκε μπροστά σε ακόμη μία άσχημη έξελιξη, με τον Άντονι Μαρσιάλ να αποβάλλεται στο 28ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Λαμέλα εκτός φάσης.

Τον χορό των τερμάτων για τους φιλοξενούμενους συνέχισε ο Χάρι Κέιν στο ημίωρο, με τον Σον να σκοράρει για δεύτερη φορά και να γράφει το 1-4, το οποίο έμελλε να είναι και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Σόλκσιερ και η ομάδα του δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση στα όσα είχαν συμβεί, με τον – εντυπωσιακό σήμερα – Οριέ να κάνει το 1-5 στο 51′ , εκτελώντας τον Ντε Χέα από θέση τετ-α-τετ. Το…”πάρτι” για τα “σπιρούνια” ολοκλήρωσε ο Κέιν με πέναλτι στο 79′, διαμορφώνοντας το τελικό 1-6.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν αποκλειέται να φέρει άμεσα εξελίξεις στο στρατόπεδο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους οπαδούς της ομάδας να εξαντλούν σιγά-σιγά την υπομονή τους και την εμπιστοσύνη που δείχνουν στο πρόσωπο του νορβηγού τεχνικού τους, αλλά και του Εντ Γούντγορκ. Αντίθετα, η Τότεναμ περνάει μία από τις καλύτερες φάσεις της υπό τις οδηγίες του Ζοζέ Μουρίνιο, καθώς μετά την πρόκριση της αρχικά επί της Τσέλσι για το Λιγκ Καπ και, στη συνέχεια επί της Μακάμπι Χάιφα για το Γιουρόπα Λιγκ έρχεται αυτός ο θρίαμβος στην έδρα της πρώην ομάδας του πορτογάλου κόουτς. Μάλιστα, τα “σπιρούνια” στα τελευταία τρία παιχνίδια τους έχουν συνολικά τέρματα 15-4, αφήνοντας πολλές ελπίδες ενόψει της συνέχειας.