overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 0-5 – Πεντάρα για την αρμάδα του Κλοπ

Η Λίβερπουλ διέσυρε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 5-0 στο Όλντ Τράφορντ έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Μοχάμεντ Σαλάχ.

Ένα βράδυ που σίγουρα θα θέλουν να ξεχάσουν οι φίλοι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» διασύρθηκαν στο Όλντ Τράφορντ από τη Λίβερπουλ, η οποία πήρε μία επιβλητική νίκη με 5-0 για την 9η αγωνιστική της Premier League. Έτσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη μία από τις πιο βαριές ήττες της ιστορία της σε ντέρμπι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, κατάφερε να αξιοποιήσει με τον καλύτερο τρόπο την τραγική αμυντική λειτουργία των «κόκκινων διάβολων». Μάλιστα, για πρώτη φορά σκόραρε τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο. Κορυφαίος για τους «Ρεντς» ήταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος πραγματοποίησε ένα ιστορικό χατ-τρικ. Ο Αιγύπτιος επιθετικός έφτασε τα 107 γκολ στη Premier League και ξεπέρασε τον Ντρογμπά. Έτσι, έγινε ο πρώτος Αφρικανός σκόρερ στην ιστορία της Premier League. Παράλληλα, έγινε και ο πρώτος παίκτης της Λίβρπουλ σε τρεις εκτός έδρας αναμετρήσεις με τη Γιουνάιτεντ, αλλά και ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει χατ-τρικ στο Όλντ Τραφορντ από τότε που το αγγλικό πρωτάθλημα μετονομάστηκε σε Premier League.

To ματς

Με την Λίβερπουλ να μετράει τρία ή περισσότερα γκολ στα 8 προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις και την Γιουνάιτεντ να έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία της μόνο μία φορά στα 20 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, ο… χορός των γκολ για τους φιλοξενούμενους στο ντέρμπι ξεκίνησε στο 5ο μόλις λεπτό με τον Κεϊτά.

Στο 13ο λεπτό ο Ζότα διπλασίασε τον δείκτη του σκορ, με τον Σαλάχ να παίρνει τη σκυτάλη, σημειώνοντας χατ-τρικ με γκολ στο 38ο, 45ο και 50ο λεπτό.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως η ομάδα του Σόλσκιερ έμεινε με δέκα παίκτες στο 60ο λεπτό. Ο Πολ Πογμπά έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Όλα αυτά τα γεγονότα οδήγησαν τους φίλους της Γιουνάιτεντ στην μαζική αποχώρηση από το Όλντ Τράφορντ. Μάλιστα προχώρησαν και σε αποδοκιμασίες στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτό το τρίποντο κράτησε τους «Ρεντς» σε απόσταση βολής από τη κορυφή του πρωταθλήματος, στην οποία βρίσκεται η Τσέλσι. Από πλευράς Γιουνάιτεντ θα υπάρξει έντονο ενδιαφέρον. Δεν είναι λίγες η φημολογίες που έχουν κυκλοφορήσει περί απομάκρυνσης του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ από τον πάγκο της ομάδας.