overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κρίσταλ Πάλας 1-0 – Νίκη δια πυρός και σιδήρου

Xάρη στο γκολ του Φρέντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας με τον Ράλφ Ράνγκνικ να μπαίνει με το δεξί στον πάγκο των «Κόκκινων Διαβόλων»

Ο Ράλφ Ράννγκνικ μπήκε με το δεξί στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» επικράτησαν 1-0 της Κρίσταλ Πάλας χάρη σε γκολ του Φρέντ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λίγκ. Η Γιουνάιτεντ πλησίασε στο -1 από την Τότεναμ η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.

Οι συνθέσεις

Ο Ράλφ Ράγκνικ άφησε την ενδεκάδα ίδια με της αναμέτρησης με την Τσέλσι. Τα γκολπόστ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπερασπίστηκε ο Ντε Χέα. Τετράδα στην άμυνα οι Τέλες, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ και Ντάλοτ. Δίδυμο στην μεσαία γραμμή οι Φρέντ και Μακ Τόμινει. Τριάδα πίσω από τον προωθημένο Ρονάλντο οι Ράσφορντ, Φερνάντες και Σάντσο.

Ο Πατρίκ Βιεϊρά παρέταξε την Κρίσταλ Πάλας σε διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Γκουάιτα. Τετράδα στην άμυνα από αριστερά προς δεξιά οι Μίτσελ, Γκουέχι, Τόμκινς και Κλέιν. Στην μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Γκάλαχερ, Κογιατέ και Σλούπ. Στο επιθετικό τρίτο της ομάδας βασικοί ξεκίνησαν οι Ζαχά, Αγιού και Μπεντέκε.

Α’ Ημίχρονο

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με επιθετικές διαθέσεις και μόλις στο 7ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο επιχείρησε ένα σουτ το οποίο παραλίγο να έβρισκε τον Μπρούνο Φερνάντες και έτσι οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0. Παράλληλα η Κρίσταλ Πάλας έμεινε κλεισμένη στο δικό της μισό με σκοπό να κλέψει το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές κοντά στο 1-0. Η πρώτη ήταν με τον Μπρούνο Φερνάντες στο 26′, όταν επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Γκουάιτα είπε όχι στον Πορτογάλο μέσο. Νωρίτερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο προσπάθησε να «τσιμπήσει» την μπάλα από το ύψος του πέναλτι με τον τερματοφύλακα της Κρίσταλ Πάλας να λέει όχι σε αυτήν την προσπάθεια.

Η Κρίσταλ Πάλας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 39ο λεπτό με τον Τζόρνταν Αγιού ο οποίος έκανε ένα σουτ από σχετικά μακρινή απόσταση και δεν αποτέλεσε απειλή για τον Ντε Χέα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε στα επίπεδα του 0-0 με την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά να μην μπορεί να παραβιάσει την εστία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Από την άλλη η αρμάδα του Ράλφ Ράνγκνικ προσπάθησε να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό της στο ματς αλλά βρήκε καλά κλεισμένους τους διαδρόμους προς την εστία του Γκουάιτα.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πιέζει προς πάσα κατεύθυνση για να βρει το γκολ που θα της έδινε το ελεύθερο να διαχειριστεί το ματς καλύτερα. Η πρώτη προσπάθεια έγινε λίγο μετά την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με τον Σάντσο να συνεργάζεται άψογα με τον Ράσφορντ αλλά τον Γκάλαχερ να αποσοβεί την επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων.

Όλα έδειχναν πως το ντεμπούτο του Ράλφ Ράνγκνικ θα ήταν ισόπαλο. Στο 75ο λεπτό ο Τόμκινς εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να βρίσκει το κεφάλι του Αγιού και κατέληξε πίσω από την εστία του Ντε Χέα. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το πολυπόθητο γκολ για την Γιουνάιτεντ. Ο Φρέντ έπιασε ένα πολυ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με τον Γκουάιτα να είναι ανήμπορος να αντιδράσει.

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης κύλησε χωρίς κάποια ουσιαστική φάση και έτσι ο Ράλφ Ράνγκνικ μπήκε με το δεξί στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.