overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ 3-1: «Διαβολικό» στοπ στο σερί των πρωτοπόρων

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με πρωταγωνιστή τον Ράσφορντ έσπασε το αήττητο της Άρσεναλ, νικώντας την 3-1 στο Ολντ Τράφορντ.

Σε ένα ματς με φρενήρη ρυθμό και την λάμψη μερικών από των κορυφαίων και πιο δαπανηρών μεταγραφών, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 επί της πρωτοπόρου και μέχρι το σημερινό ματς αήττητης Άρσεναλ. Ο Άντονι στο ντεμπούτο του σκόραρε, ενώ ο Ράσφορντ ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο νεαρός σταρ Μπουκάγιο Σάκα, έβαλε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του Μικέλ Αρτέτα, που παρά την ήττα παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η Γιουνάιτεντ πάλι αναρριχήθηκε στην 5η θέση.

Η εικόνα του πλούσιου ντέρμπι:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγώνα με στόχο το γκολ και μάλιστα αμφότερες είχαν από μία πολύ καλή στιγμή. Αρχικά ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε σουτ του Σάντσο, ενώ αργότερα ο Ζεσούς σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Όντεγκααρντ.

Στη συνέχεια η Άρσεναλ πήρα τα ηνία του αγώνα και κυκλοφόρησε εξαιρετικά την μπάλα μετά το πρώτο 20λεπτο. Την κατοχή την μετουσίωσε σε φάσεις, όμως ο Ντε Χέα είπε δύο φορές όχι σε σουτ του Μαρτινέλι. Αφού ο Βραζιλιάνος δεν έκανε το γκολ το έκανε η Γιουνάιτεντ κόντρα στην ροή του αγώνα. Ο Ράσφορντ στην αντεπίθεση βρήκε κάθετα τον Άντονι, ο οποίος με άψογο πλασέ σκόραρε στο ντεμπούτο του για το 1-0 στο 35΄.

Μετά το γκολ και μία διακοπή για τραυματισμό του Ράσφορντ (τελικά συνέχισε), ο ρυθμός έπεσε. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και η ομάδα που είχε το προβάδισμα ήταν αυτή του Ερικ Τεν Χαχ.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Οι ανάσες που πήραν οι παίκτες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου αποδείχθηκαν αρκετές για να ανέβει εκ νέου ο ρυθμός. Φάσεις γινόντουσαν εκατέρωθεν και η Άρσεναλ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Σάκα μετά από ριμπάουντ από σουτ του Γκάμπριελ Ζεσούς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα. Το γκολ αυτό συνεπήρε τους παίκτες του Αρτέτα που πήραν πολλά μέτρα στο γήπεδο και άφησαν κενά στην άμυνα. Αυτά τα εκμεταλλεύτηκαν οι «κόκκινοι διάβολοι» και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Ράσφορντ στην αντεπίθεση από κάθετη του Φερνάντες στο 66΄. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ σε παρόμοια φάση νίκησε τον Ράμσντεϊλ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.