overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γ. – Σέφιλντ Γ. 1-2: Λεπίδες από… ατσάλι! (vids)

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε την έκπληξη της σεζόν, επικρατώντας εκτός έδρας της Μάντσεστερ Γιουναίτεντ με 2-1

Εάν υπήρχε έστω η παραμικρή αμφιβολία πως η Πρέμιερ Λιγκ είναι το πιο συναρπαστικό και απρόβλεπτo πρωτάθλημα του κόσμου, η εκτός έδρας νίκη της ουραγού Σέφιλντ Γιουνάιτεντ απέναντι στην πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουναίτεντ με 2-1 μάλλον τη διέλυσε! Η ομάδα του Κρις Γουάιλντερ, με το ένστικο της επιβίωσης να είναι στο «κόκκινο» έκανε τα αδυνατά δυνατά στο «Ολντ Τράφορντ» και πήρε μία τεράστια νίκη, η οποία τη βάζει ξανά στη «μάχη» της παραμονής.

Οι Λεπίδες μπήκαν πολύ δυναμικά από τα πρώτα λεπτά και έφτασαν μία «ανάσα» από το γκολ στο 17ο λεπτό, ωστόσο ο Ντε Χέα σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Σαρπ. Ωστόσο, στο 23ο λεπτό ο Ισπανός δεν υπολόγισε καλά την έξοδό του και ο Μπράιαν με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Με την έναρξη της επανάληψης, η εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε αισθητά, αφού έψαχναν απεγνωσμένα την ισοφάριση. Εκείνη ήρθε στο 64ο λεπτό με τον Χάρι Μαγκουάιρ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με δυνατή κεφαλιά. Παρ’όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με πλασέ του Μπούρκ στο 74ο λεπτό πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ!

Στα τελευταία λεπτά, η Σέφιλντ πάλεψε με «νύχια και με δόντια» να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, πράγμα το οποίο εν τέλει κατόρθωσε και πήρε την ιστορική νίκη, θυμίζοντας τον περσινό, καλό εαυτό της.