overfm.gr | Premier League | Μαν.Γιουνάιτεντ-Γούλβς 0-1 – Ποδαρικό με το αριστερό οι γηπεδούχοι

Το γκολ του Ζοάο Μουτίνιο στο 82′ ήταν αρκετό για τη Γούλβς ώστε να πάρει το τρίποντο κόντρα στην Μαν.Γιουνάιτεντ.

Νίκη μετά από 41 ολόκληρα χρόνια στο Όλντ Τράφορντ πήρε η Γούλβς κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Σκόρερ για τους «Λύκους» ήταν ο Ζοάο Μουτίνιο στο 82′ με τον Σα να σώζει την εστία από παραβίαση στο 95′. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Ράλφ Ράνγκνικ στον πάγκο των «Κόκκινων Διαβόλων». Πλέον βρίσκονται στο -4 από την Άρσεναλ.

Στην αρχική ενδεκάδα επέστρεψε ο Φιλ Τζόουνς μετά από 707 ημέρες (τελευταία φορά τον Ιανουάριο του 2020). Η απόδοση του Άγγλου κεντρικού αμυντικού ήταν εξαιρετική. Ωστόσο αυτό δεν ήταν δυνατό καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε μόλις μια τελική στο πρώτο 45λεπτο απέναντι σε μια πολύ καλά στημένη ομάδα.

Το δίδυμο Νέβες-Μουτίνιο είχε τον απόλυτο έλεγχο στην μεσαία γραμμή της Γούλβς. Οι «Λύκοι» ήταν άψογοι κατά μήκος του γηπέδου με αρκετές αντεπιθέσεις αλλά στο τελικό τρίτο του γηπέδου υπήρχε πρόβλημα. Οι τοποθετήσεις του Ντε Χέα ήταν εξαιρετικές στις προσπάθειες των Νέβες και Ποντένσε.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ ήταν πιο επιθετική και άγγιξε την ισοφάριση με τον Φερνάντες  στο 67′. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρονάλντο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Στο 70′ ο Μακ Τόμινεϊ πέταξε άλλη μια ευκαιρία στον κάλαθο των αχρήστων και το καλύτερο διάστημα των «Κόκκινων Διαβόλων» πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Μουτίνιο με σουτ έξω από την περιοχή πάγωσε το Όλντ Τράφορντ στο 82′. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων το φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες αποσόβησε ο Σα, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τους συμπαίκτες του.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Βαράν, Σο, Μπισάκα (84′ Ελάνγκα), Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ, Ρονάλντο, Καβάνι, Σάντσο (75′ Ράσφορντ), Γκρίνγουντ (60′ Μπρούνο)

Γουλβς: Σα, Μαρσάλ, Κόαντι, Σεμέντο, Κίλμαν, Μουτίνιο, Σάις, Νέβες, Ποντένσε (88′ Ντεντόνκερ), Χιμένες (81′ Σίλβα), Τρινκάο (66′ Τραορέ)