overfm.gr | Euroleague | Μακάμπι – Βαλένθια 84-72: Νίκησε και ελπίζει η ομάδα του Σφαιρόπουλου

Μακάμπι – Βαλένθια: Επιστροφή στις νίκες για την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς επικράτησε με 84-72 της Βαλένθια στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Επιστροφή στις νίκες για την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς επικράτησε με 84-72 της Βαλένθια στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Με αυτή την νίκη οι Ισραηλινοί διατηρούν κάποιες ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ της διοργάνωσης καθώς πλέον έχουν 11 νίκες αλλά και παιχνίδι λιγότερο, με την Βαλένθια να υποχωρεί στο 14-14.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πάρουν μια διαφορά 5 πόντων με τον Λαμπεϊρί (6-11), και την Μακάμπι να μειώνει στον πόντο με τον Μπράιαντ λίγο αργότερα (12-13). Το παιχνίδι παρέμεινε στην μια κατοχή υπέρ της Βαλένθια μέχρι το τελευταίο λεπτό όταν ο Πρέπελιτς με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του για το 14-18.

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 9-2 κατάφερε να περάσει μπροστά με τρεις πόντους με του Καλοϊάρο και Μπέντερ σε ρόλο εκτελεστών (23-20). Η Βαλένθια απάντησε με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ντούμπλιεβιτς (23-25), για να βάλει ξανά σε ρόλο οδηγού την ομάδα του ο Ντόρσεϊ με το πρώτο του τρίποντο. To ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς και την Βαλένθια να είναι αυτή που πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (33-35).

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 6-0 περνώντας μπροστά με τέσσερις (39-35), για να μειώσει ο Βαν Ρόσομ στον πόντο με περιφερειακό σουτ (39-38). Η ομάδα του Γιάννη διατήρησε τα ηνία του αγώνα για αρκετή ώρα, χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει με την διαφορά να κυμαίνεται στις μια με δύο κατοχές. Η Βαλένθια πέρασε και πάλι μπροστά μετά από πολύ ώρα με τρίποντο του Κάλινιτς (51-53), η Μακάμπι απάντησε με 7-0 σερί (58-53), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 62-56.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να απαντούν η μια στα καλάθια της άλλης, και την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα υπέρ της Μακάμπι (67-61). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αρκετά κλειστό στην συνέχεια με τους Ζίζιτς και Μπέντερ να ανεβάσουν την διαφορά στους 10 πόντους κάτι παραπάνω από πέντε λεπτά πριν το τέλος (71-61). Η Βαλένθια δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-35, 62-56, 84-72