overfm.gr | Euroleague | Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 72-78: Ρωσική «επέλαση» και στο Ισραήλ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, η οποία νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ με 78-72 για την17η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν γρήγορο προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης, με τα καλάθια των Zούσμαν και Γουίλμπεκιν να κάνουν το 8-1. Οι Τόμας και Πάνγκος κατάφεραν να φέρουν το ματς στον πόντο για την Ζενίτ, με το σκορ να είναι 10-9 στο 3’. Ένα επιμέρους 6-0 για την Μακάμπι μέσα σε τρία λεπτά άνοιξε και πάλι την διαφορά.

Ο Πάνγκος με πέντε προσωπικούς πόντους στο 7’ έφερε την διαφορά στο καλάθι (16-14), όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ποϊτρές και Ζούμπκοφ έφεραν στο 11’ σε ισορροπία το παιχνίδι (22-22), οι δύο ομάδες συνέχισαν να ανταλλάσσουν καλάθια μέχρι το 16’. Εκεί πρώτα ο Πάνγκος μείωσε σε 31-30 για τους φιλοξενούμενους και στην επόμενη φάση ο Πονίτκα έδωσε το πρώτο προβάδισμα της αναμέτρησης στους Ρώσους (31-32). Στο 18’ ο Χόλινς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Ζενίτ (33-37), με τις δύο βολές του Ζίζιτς να κάνουν το 35-37 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πασκουάλ άνοιξαν γρήγορα την διαφορά, με το σκορ στο 22’ να είναι 38-46 με τα καλάθια των Γκουντάιτις, Χόλινς και Πονίτκα. Η διαφορά παρέμεινε στους οκτώ στο 25’, με το καλάθι και φάουλ του Πονίτκα και τους Πάνγκος – Ποϊτρές να κάνουν το 43-56 στο 27’, δίνοντας με 13 πόντους στην Ζενίτ την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Ο Ελάιζα επανέφερε την διαφορά στους 10, προτού ένα νέο ξέσπασμα των Ρώσων φτάσει το σκορ στο 46-62 στα 29 λεπτά αγώνα, με τους γηπεδούχος να τελειώνουν το δεκάλεπτο στους 10, χάρις στο… τετράποντο του ΝτιΜπαρτολομέο και το πρώτο καλάθι του Κάσπι στον αγώνα (52-62). Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι κατάφερε να φτάσει μέχρι και το -6 στο 33’ (60-66), όμως ο Ζούμπκοφ και ο Πονίτκα επανέφεραν γρήγορα την διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο ΝτιΜπαρτολομέο με τρίποντο έκανε το 65-73, με τον Γουίλμπεκιν να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να ρίχνει την διαφορά στους τέσσερις (69-73). Με ένα λεπτό να μένει στο χρονόμετρο, οι τρεις πόντοι του Τζόουνς έκαναν το 72-75 με τους Ρίβερς και Γουίλμπεκιν να χάνουν τρίποντα στην συνέχεια.

Ο Πονίτκα κέρδισε φάουλ, με 1/2 βολές έκανε το 72-76, με 39 δευτερόλεπτα να απομένουν και την Μακάμπι να καλεί τάιμ-άουτ. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε σε δίποντο και ο Τόμς πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ, πετυχαίνεται 2/2 βολές για το 72-78, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-18, 35-37, 52-62, 72-78

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 10 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 18 (2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 5, Καλοϊάρο 2 (1/4 σουτ), Χάντερ, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 13 (3/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 10 (4/6 δίποντα), Ζούσμαν 3.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάνγκος 11 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1), Ζούμπκοφ 8 (5 ριμπάουντ), Πόιθρες 16 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκουντάιτις 9 (4/5 δίποντα, 1/4 βολές).