overfm.gr | Euroleague | Μακάμπι – Παναθηναϊκός 77-73 – «Ξύπνησε» αργά

Παρά την επιστροφή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να φύγει με κάτι παραπάνω από την ήττα με 77-73 από τη Μακάμπι.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην Αθήνα, αφού δεν εμφανίστηκε ποτέ στο Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τη Μακάμπι με 77-73.

Η επιστροφή του στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετή για να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι. Στο 1-4 πλέον οι «πράσινοι». Στο 3-2 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 77-73 Οι «πράσινοι» ήταν καλοί μόνο μέχρι τα μισά του πρώτο δεκαλέπτου, με τη συνέχεια να μην είναι ανάλογη.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ο Ντάριλ Μέικον με 17 πόντους, επιπλέον 15 σημείωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος μάζεψε και 6 ριμπάουντ. Στους 14 έμεινε ο Οκάρο Γουάιτ, ενώ  13 πόντους  έβαλε ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Από την άλλη μεριά, ο Νάναλι έβαλε 18 πόντους, με 6 ριμπάουντ, 16 πέτυχε ο Σκότι Γουίλμπεκιν, ενώ με άλλους 11 βοήθησε ο Ντέρικ Γουίλιαμς.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, φαίνεται σαν να «παρέδωσαν πνεύμα» από το 8ο λεπτό του αγώνα και μετά, με αποτέλεσμα να φύγουν από ένα ακόμα παιχνίδι με σκυμμένο το κεφάλι

Το ματς ξεκίνησε με τις ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τα νώτα τους, χωρίς ωστόσο να είναι αποτελεσματικές και στις επίθεση. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να βρίσκονται στο 9ο λεπτό τόσο η Μακάμπι όσο και ο Παναθηναϊκός ισόπαλοι στο 13-13. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως τρέχοντας ένα γρήγορο 6-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-13.

Ο Νάναλι ήταν απροσπέλαστος. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να τον αντιμετωπίσει και έτσι ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε ότι ήθελε την άμυνα του «τριφυλλιού», γεγονός που έκανε τη διαφορά να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων, νωρίς νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο (28-18). Ο Ζίζιτς έκανε το 33-21 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στο ίδιο μοτίβο

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κοντράρει ούτε στο δεύτερο μέρος τη Μακάμπι, με τους Ισραηλίνούς να κρατούν σταθερά τη διψήφια διαφορά πόντων (+18, 43-25) στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Οκάρο Γουάιτ μείωσε στο 43-28 (+15), όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και πολύ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-40.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε υπεράνθρωπη προσπάθεια κόντρα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Επέστρεψε στο ματς μειώνοντας μέχρι και τους 6 (74-68), ωστόσο οι 33 πόντοι που σημείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετοί για να του δώσουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73
Διαιτητές: Γκαρσία – Ράτσις – Πατέρνικο.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 16 (3), Έβανς 7, Καλέιρο 4, Γουίλιαμς 11 (2), Τέιλορ, Ρέινολντς 6, Σόρκιν 9, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 18 (1), Ζίζιτς 6, Λεσόρ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 17 (3), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 15 (3), Φέρελ 3, Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 14, Φλόιντ, Νέντοβιτς 13 (2), Έβανς 2, Σαντ Ρος.