overfm.gr | Euroleague | Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 85-68 – Ηχηρή μπά(ρ)τσα

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ, υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην πρώτη της ήττα με 85-68 στην Euroleague.

Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο της Μακάμπι ήταν αρκετό για να βάλει τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 85-68.

Μερικές φορές ακόμα και οι καλύτερες άμυνες βρίσκονται σε κακή βραδιά. Σε μία τέτοια βρέθηκε και αυτή της Μπαρτσελόνα.

Οι «μπλαουγκράνα» δέχτηκαν 56 πόντους στο ημίχρονο, γεγονός που αποτελεί η χειρότερη επίδοση επί εποχής Γιασικεβίτσιους.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τζέιμς Νάναλι με 17 πόντους. Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ακολούθησε με 16.

Από την άλλη πλευρά οι Κόρι Χίγκινς και Νίκολα Μίροτιτς (20 και 17 πόντοι αντίστοιχα) ήταν πολύ μόνοι απέναντι στη Μακάμπι. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στους 9.

Από τη μία η ευστοχία της Μακάμπι (16/24 δίποντα, 6/10 τρίποντα) και από την άλλη η κακή αμυντική συμπεριφορά των Καταλανών, έδωσαν την ευκαιρία στους Ισραηλινούς να δώσουν μια ηχηρή… μπάτσα στην… Μπάρτσα και να την υποχρεώσουν στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, μείωσε στους 11 πόντους με ένα επιμέρους 9-18.

Στο τέλος όμως, «μίλησαν» ξανά οι Γουίλμπεκιν και Γουίλιαμς, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε μη… ανατρέψιμα επίπεδα.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να «σφραγιστεί» η 5η νίκη των Ισραηλινών (5-2) και η πρώτη ήττα των Καταλανών (6-1) που απέκτησαν ήδη έναν… συγκάτοικο στην κορυφή (Αρμάνι).

Ωστόσο μπορεί να έχουν και δεύτερο την Παρασκευή (29/10) εάν η Ρεάλ Μαδρίτης νικήσει την Ούνικς στο Καζάν.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 56-36, 65-54, 85-68.