overfm.gr | Super League 1 | Λύτρωση από Τσούμπερ

Χάρη σε γκολ του Τσουμπερ η ΑΕΚ επικράτησε πολύ δύσκολα του ουραγού Ιωνικού με 2-1 στην Νεάπολη και πλησίασε στον έναν βαθμό τον ΠαναθηναΪκό έχοντας ο τελευταίος ένα ματς λιγότερο.

Τον χάρο με τα μάτια της ειδε η ΑΕΚ στην Νεάπολη καθώς βρέθηκε μια ανάσα από ένα μεγάλο κάζο ομως χάρη σε ένα γκολ του Τσούμπερ στο 92′ επικρατησε με 2-1 του ουραγού Ιωνικού. Με τους γηπεδούχους να πουλάνε πολύ ακριβά το τομάρι τους και να βάζουν πολύ δύσκολα στην ομάδα του Αλμέιδα προηγήθηκαν με 1-0 και λίγο έλειψε να είχαν καθαρίσει το ματς. Όμως ο Αργεντινός τεχνικός έριξε στο ματς τα βαριά του όπλα και αυτά τον δικαίωσαν με τους «κιτρινόμαυρους» να μην ικανοποιούν καθόλου με την εμφάνιση τους όμως κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βαρος τους κατάσταση και πήραν την σημαντική νίκη.

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να πετύχει το γρήγορο γκολ ώστε να της φύγει το άγχος. Μάλιστα απέκτησε την κατοχή, ψάχνοντας τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων όμως δυσκολεύτηκε να το κάνει. Στο 17′ ωστόσο είχαμε ακυρωθέν γκολ για τους γηπεδούχους ως οφσάιντ με τον Γκουλέρι αλλά ο Σεμπά που του κανε την πάσα ήταν οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Σιμάνσκι που η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Στο 22′ οι «Νικαιώτες» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κάνιας να σουτάρει και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά ο Ιωνικός πήρε τα ηνία του αγώνα με τους παίκτες της ΑΕΚ να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Η υπεροχή της ομάδας του Σπανού καρποφόρησε στο 38′ όταν ε αντεπίθεση ο Φατινγκά πάσαρε στον Σεμπά και εκείνος απέφυγε τον Μουκουντί και με δυνατό σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0. Στην συνέχεια η ομάδα του Αλμέιδα έχασε μια καλή ευκαιρία στο 44′ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Χατζησαφί ο Χουτεσιώτης πετάχτηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ίδιος παίκτης στο ξεκίνημα της επανάληψης έχασε μια καλή ευκαιρία με το μακρινό σουτ του να αποκρούεται από τον Χουτεσιώτη. Και στο 56′ η «Ένωση» έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από κόρνερ του Αραούχο, ο Χουτεσιώτης είχε απάντηση σε διπλή προσπάθεια του Φαν Βέερτ από πολύ κοντά.  Οι φιλοξενούμενοι έχουν πάρει τα ηνία του δευτέρου ημιχρόνου και έκλεισαν τους αντιπάλους τους στα καρέ. Ο Αλμέιδα πέρασε στο ματς όλα τα βαριά χαρτιά όπως τον Μάνταλο, όπως τον Τσούμπερ, τον Γκατσίνοβιτς ώστε οι «κιτρινόμαυροι» να μπορέσουν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Απεναντίας όμως λίγο έλειψε να δεχτούν και δεύτερο τέρμα στο 78′ όταν σε αντεπίθεση ο Γουλέρι συνδυάστηκε με τον Ρουμπουλάκου αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασιάδη. Και αφού η ΑΕΚ γλύτωσε το 2-0, στο 82′ έφτασε την ισοφάριση όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες ο Βίντα έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-1. Ως γνώστον η «Ένωση» βγήκε ακόμη πιο πολύ μπροστά ώστε να πετύχει και το νικητήριο γκολ και παραλίγο να τα καταφέρει στο 87′ όταν ο Μάνταλος σούταρε από καλή θέση και τον Χουτεσιώτη να αποκρούει σε κόρνερ, το οποίο εκτελέστηκε και ο Βίντα έκανε την κεφαλιά αλλάη μπάλα έφυγε άουτ. Και η πίεση απέφερε καρπόύς καθώς στο 92′ ο Μάνταλος πάσαρε κάθετα στον Τσούμπερ και αυτός σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 και να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός, 5-3-2): Χουτεσιώτης – Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα(50′ Αντούνες), Ρομαό, Μύγας – Σάκιτς, Κάνιας, Φαντιγκά(76′ Ρουμπουλάκος) – Σεμπά, Γούλερι(88′ Μάντζης)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα, 4-2-3-1): Αθανασιάδης – Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα – Σιμάνσκι(62′ Φερνάντες), Γιόνσον – Άμραμπατ(74′ Τσούμπερ), Πινέδα(74′ Μάνταλος), Αραούχο – Φαν Βέερτ(62′ Γκατσίνοβιτς)