overfm.gr | Ligue 1 | Λυών – Παρί Σεν Ζερμέν 2-4: Οι Παριζιάνοι φώναξαν «παρών» και πάνε ολοταχώς για πρωτάθλημα [vid]

Η Λυών υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν για την 30η αγωνιστική της Ligue 1 και όπως αποδείχθηκε η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά.

Η Λυών υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν για την 30η αγωνιστική της Ligue 1 και όπως αποδείχθηκε η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, καθώς οι Παριζιάνοι έκανα ό,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας 4-2 μέσα στο «Παρκ Ολιμπίκ» και έπιασαν στην κορυφή τη Λιλ.

Η Παρί άνοιξε το σκορ στο 15′ λεπτό, με τον Κίλιαν Μπαπέ, ο οποίος έπειτα από φάση διαρκείας εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και νίκησε τον Άντονι Λόπες με ωραίο πλασέ. Οι Παριζιάνοι στην επανάληψη πέτυχαν άλλα δύο γκολ, σε διάστημα πέντε λεπτών. Ο Ντι Μαρία στο 47′ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά σαν σέντρα – σουτ και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Λόπες.

Στο 52′, ο Μπαπέ πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι. Έπειτα από κλέψιμο της μπάλας στο δικό της μισό, ο Βεράτι έβγαλε προωθημένη μπαλιά στον κενό χώρο για τον Γάλλο, ο 22χρονος μεσοεπιθετικός έφυγε μόνος στην κόντρα και πλάσαρε εύστοχα για το 0-4.

Η Λυών μείωσε με τον Ισλάμ Σλιμανί, στο 62ο λεπτό. Ο Αλγερινός μεσοεπιθετικός συνδυάστηκε ωραία με τον Κορνέ και δοκίμασε το σουτ από μακριά, με τον Νάβας να μην μπορεί να αποκρούσει.  Οι παίκτες του Ρούντι Γκαρσία πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Κορνέ αυτή την φορά να αλλάζει ρόλο και από δημιουργός να γίνεται σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.

Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς η επιστροφή του Νεϊμάρ στη δράση έπειτα από ενάμιση μήνα, καθώς ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός αντικατέστησε τον Μπαπέ στο 70ο λεπτό, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.