overfm.gr | Ligue 1 | Λιόν – Μονπελιέ 1-2: Σπουδαίο διπλό και «όνειρα» Ευρώπης [vid]

Λιόν – Μονπελιέ 1-2: Νίκη που την φέρνει κοντά στην πεντάδα.

Η Λιόν υποδέχτηκε την Μονπελιέ για την 25η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει με σκορ 2-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι δημιουργώντας ευκαιρίας και μάλιστα άνοιξαν το σκορ στο 20’ με σκόρερ τον Τεζί Σαβανιέ. Στην συνέχεια η Λιόν ανέβασε ρυθμούς και πίεσε ψηλά με αποτέλεσμα να φτάσει στην ισοφάριση στις καθυστερείς του πρώτου ημιχρόνου με τον Λούκας Πακετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονπελιέ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Αξίζει να αναφέρουμε πως είχε τέσσερα σουτ στο τέρμα εκ των οποίων τα δύο εντός εστίας. Η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν τελικά τα κατάφερε και έκανε το 2-1 με τον Έλι Βαϊ στο 65΄. Η Λυών στο τέλος πίεσε για να κάνει το 2-2 αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λιόν (Γκαρσία): Άντονι Λόπες, Λεό Ντιμπουά, Μαρτσέλο Αντόνιο Γκουέντες Φίλιο, Σιναλί Ντιομάντ, Μαξουέλ Κορνέ, Λούκας Πακετά, Τιάγκο Μέντες, Χουσέμ Αουάρ, Τίνο Καντεβέρε, Καρλ Τοκό Εκαμπί, Μέμφις Ντεπάι

Μονπελιέ (Ζακαριάν): Γιόνας Όμλιν, Μιχάιλο Ρίστιτς, Ντανιέλ Κονγκρέ, Βιτορίνο Χίλτον, Ζουνιόρ Σαμπιά, Ζορντάν Φερί, Στεφ Μαβιντίντι, Τεζί Σαβανιέ, Φλοράν Μολέ, Γκαετάν Λαμπόρντ, Άντι Ντελόρ