overfm.gr | Super League 1 | Λούπος – Προσφύγη στη ΚΕΔ για καρατόμηση Φωτιά και Σκουλά

Ο ρεπόρτερ της ΑΕΚ Πάνος Λούπος ανέφερε τον απόηχο που είχε ισοπαλία της ΑΕΚ με τον ΟΦΗ (3-3) αλλά και τη αλλοίωση του τελικού αποτελέσματος

Ο ρεπόρτερ της ΑΕΚ Πάνος Λούπος ανέφερε τον απόηχο που είχε ισοπαλία της ΑΕΚ με τον ΟΦΗ (3-3). Αρχικά ανέφερε πως ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς προσέγγισε το παιχνίδι με την καλύτερη 11αδα και η «Ένωση», ήταν το απόλυτο αφεντικό για 75 λεπτά.

Μέχρι το 62 λεπτό οι Έβγεν Σάκχοφ και Καρίμ Ανσαριφάρντ ήταν οι πρωταγωνιστές. Ωστόσο ύστερα από το πρώτο γκολ από τον Χουάν Νέιρα φάνηκε πως άδειασε ψυχολογικά. Μετά έκανε αλλαγή τον Τσούμπερ στο 75 λεπτό για να βάλει στη θέση του τον Πέτρο Μάνταλο.

Η εικόνα της αλλαγής δεν άρεσε σε κανέναν. Ενώ στο 89 λεπτό έβγαλε τον Νταμίαν Σιμάνσκι για να βάλει τον Στράτο Σβάρνα αντί για τον Γεράσιμο Μήτογλου ή τον Ζίγκα Λάτσι που είναι ψηλά παιδιά. Παράλληλα δεν δόθηκε καμία εντολή από τον Σέρβο τεχνικό, να ρίξει τον ρυθμό ή να κάνουν καθυστερήσεις για να μειώσουν τον ρυθμό του αγώνα.

Όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο ρεπόρτερ της ΑΕΚ Πάνος Λούπος είναι: «άσχημο από 0-3 να γίνεται 3-3». Η άσχημη εικόνα συνοδεύτηκε από τα διαιτητικά λάθη. Χαρακτηριστικά είναι: το πρώτο γκολ του ΟΦΗ, είναι επιθετικό φάουλ στον Όγκνιεν Βράνιες. Επίσης ο Μπρους Καμάο κλώτσησε τον Εσχάν Χατζισαφί και ήταν ξεκάθαρη αποβολή. Ενώ ο Λάζαρος Λάμπρου, όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνα έκανε βίαιη απόθεση στον Λιβάι Γκαρσία.

Κλείνοντας ο ρεπόρτερ της ΑΕΚ Πάνος Λούπος, δήλωσε πως η επιδίωξη της «Ενωσης» είναι η καρατόμηση των διαιτητών Βασίλη Φωτιά και του τέταρτου Μανώλη Σκουλά. Συγκεκριμένα θα δρομολογήσει τις ενέργειες προσφυγής στην Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας προς τους Βασίλη Φωτιά και Μανώλη Σκουλά