overfm.gr | Champions League | Λοκομοτίβ Μόσχας-Σάλτσμπουργκ 1-3: Τρίποντο και βλέμμα στην Ατλέτικο

Ξανά στη μάχη για το εισιτήριο της δεύτερης θέσης οι Αυστριακοί.

Η Σάλτσμπουργκ επικράτησε 3-1 της Λοκομοτίβ στη Μόσχα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Η νίκη αυτή αποτελεί χρυσάφι για τους Αυστριακούς, για την μάχη της 2ης θέσης με την Ατλέτικο.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχούσε αρκετά καλός ρυθμός. Η Σάλτσμπουργκ βέβαια ήταν πιο κινητική, πάτησε πολλές φορές στην περιοχή, όμως η τελική ευκαιρία που έψαχνε άργησε να έρθει. Στο 17ο λεπτό ο Μπερίσα βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο παίκτης βρισκόταν σε εκτεθειμένη θέση. Δέκα λεπτά αργότερα (27’) ο Γερμανός κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του με πλασέ από κοντινή απόσταση (1-0). Οι φιλοξενούμενοι στο 41ο λεπτό, διεύρυναν τη διαφορά των τερμάτων τους με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο οποίος, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Κοϊτά, σούταρε και έγραψε το 2-0.

Καλύτερη στιγμή για τη Λοκομοτίβ ήταν η back-to-back ευκαιρίες στο 49ο λεπτό με δύο δυνατά σουτ τα οποία δυσκόλεψαν τόσο την άμυνα, όσο και τον Γκιγιέρμε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Σάλτσμπουργκ έδειξε πως τα τέρματα που είχε σκοράρει μέχρι στιγμής δεν ήταν αρκετά και «διψούσε» για περισσότερα. Οι Αυστριακοί ξεκίνησαν τις καλές ευκαιρίες από το 41’ με σουτ του Μπερίσα και στο 48’ με συρτό σουτ του Κοϊτά, αλλά καμία δεν ήταν αρκετή για να σημειωθεί κι άλλο γκολ.

Οι γηπεδούχοι αναζήτησαν κι εκείνοι το γκολ και το βρήκαν μέσω του… διαιτητή! Ο άρχοντας της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των Ρώσων στο 78ο λεπτό, με τον Μίραντσουκ να εκτελεί εύστοχα και να βάζει πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Η χαρά της Λοκομοτίβ δεν κράτησε για πολύ βέβαια, καθώς ο Αντεγέμι δεν «χαρίζεται». Ο 18χρονος, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα, εκμεταλλεύτηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας, έκλεψε την μπάλα και ωραίο πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 81ο λεπτό. Παράλληλα, έγραψε το πρώτο του γκολ στην Ευρώπη.

Αυτή η νίκη χαρίζει στη Σάλτσμπουργκ τρεις πολύτιμους βαθμούς και ξαναμπαίνει στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης στον όμιλο. Οι Αυστριακοί επιθυμούν από την Ατλέτικο να χάσει από την Μπάγερν (01/12, 22:00) και να την νικήσουν την επόμενη αγωνιστική, έτσι ώστε να πάρουν το εισιτήριο για τους «32» της διοργάνωσης.

Λοκομοτίβ Μόσχας: Γκιγιέρμε, Λιστσόφ, Τσόρλουκα, Ράικοβιτς, Ζιβογκλιάντοφ, Μαγκέγεφ, Σερκέιρα, Ρίμπους, Λισακόβιτς, Ζε Λουίς, Έντερ

Σάλτσμπουργκ: Στάνκοβιτς, Ούλμερ, Βέμπερ, Ραμάλγιο, Νίσεν, Σζομποσλάι, Γιουνούζοβιτς, Καμαρά, Μουέπου, Κοϊτά, Μπερίσα