overfm.gr | Διεθνή | Λοκομοτίβ Κουμπάν – Ούνικς Καζάν 69-79: Μια ανάσα από τους τελικούς

Η Ούνικς Καζάν έκανε δεύτερο «διπλό» στην σειρά των ημιτελικών της βαλτικής λίγκας με την Λοκομοτίβ Κουμπάν και θέλει μια νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς.

Ολοταχώς για «σκούπα» με μειονέκτημα έδρας πηγαίνει η Ούνικς Καζάν, αφού πήρε και δεύτερη νίκη στην έδρα της Λοκομοτίβ Κουμπάν επικρατώντας με 79-69. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 23-13 έβαλε τις βάσεις, έδειξε αντανακλαστικά όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (65-67) και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος της Ούνικς ήταν ο Σμιθ, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, γεμίζοντας την στατιστική του ακόμα με 7 ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του και ο Οκάρο Γουάιτ, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιντάουκας Κουζμίνσκας, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, ενώ κατέβασε και 6 ριμπαόυντ και έδωσε 4 ασίστ. Στους 12 πόντους και 5 τελικές πάσες έμεινε ο Γουίλιαμς Γκος, ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-42, 57-65, 69-79