overfm.gr | Super League 1 | Λίβερπουλ – Τσέλσι 0-0 (6-5 στα πέναλτι) – O Greek scouser δίνει το κύπελλο στους «Ρεντς»

Με εύστοχο πέναλτι του Κώστα Τσιμίκα η Λίβερπουλ επικράτησε 6-5 της Τσέλσι στα πέναλτι και κατέκτησε το FA Cup, ενώ παράλληλα παραμένει ζωντανό το όνειρο του quadruble.

Ένας Έλληνας δίνει μία τεράστια κούπα στην Λίβερπουλ!!! Οι «Ρεντς» μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση με την Τσέλσι οδηγήθηκαν στην παράταση και εκεί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ κατέκτησε το FA Cup. Παράλληλα το όνειρο του quadrable παραμένει ζωντανό.

Η εικόνα του αγώνα:

Τραυματίας αποχώρησε στο 33ο λεπτό του τελικού ο Μοχάμεντ Σαλάχ (πρόβλημα στον προσαγωγό) και, πλέον, άπαντες στη Λίβερπουλ «κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα» ενόψει του τελικού του Champions League στις 28 Μαΐου (Παρίσ) με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο ημίωρο της καταληκτικής αναμέτρησης, ο Αιγύπτιος σταρ των «κόκκινων» έπεσε μόνος του στο έδαφος έχοντας νιώσει τράβηγμα στον προσαγωγό του. Το ιατρικό τιμ έσπευσε αμέσως να του παράσχει τις πρώτες βοήθειες και σε συνεννόηση με τον παίκτη προτιμήθηκε ν΄ αντικατασταθεί άμεσα με τον Ντιόγκο Ζότα.

Κατά τη στιγμή της αλλαγής του ο Σαλάχ δεν έδειχνε να πονά, ωστόσο, οι εξετάσεις που θα κάνει θα δείξουν εάν θα είναι σε θέση να παίξει στο μεγάλο τελικό του «Παρκ ντε Πρενς».

Ο 141ος τελικός του FA Cup τελείωσε χωρίς τέρματα στην κανονική του διάρκεια, αποτέλεσμα εκ διαμέτρου αντίθετο με την εικόνα των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Λίβερπουλ και Τσέλσι έχασαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες στο 90λεπτο, με αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια, πρώτα του Αλόνσο με το απευθείας φάουλ στο 48΄ κι ακολούθησε αυτό του Ζότα στο 84΄, με τον Πορτογάλο στράικερ των «κόκκινων» να μη μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας!

Όπως συνέβη και στις 27 Φεβρουαρίου, στο ίδιο γήπεδο. Στον τελικό του League Cup, όπου ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση κι εν συνεχεία στα πέναλτι.