overfm.gr | Champions League | Λίβερπουλ – Ρεάλ 0-0: Ισόπαλες με νικήτρια την Ρεάλ

Λίβερπουλ – Ρεάλ 0-0: Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να ανατρέψει το 3-1 του πρώτου ματς και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Ζόρικη πρόκριση για την Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λίγκ. Οι «μερένχες» κατάφεραν να αντέξουν στο «Άνφιλντ» ενάντια στην Λίβερπουλ και με το 0-0 κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τους ημιτελικους αγώνες του Τσάμπιονς Λίγκ, εκεί που αντιμετωπίσουν την Τσέλσι.

Η Λίβερπουλ μπήκε όπως αναμενόταν με το πόδι στο γκάζι. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μάλιστα στα πρώτα λεπτά του αγώνα έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να κάνει το 1-0, όταν ο Σαλάχ νικήθηκε από τον Κουρτουά. Ήταν λογικό άλλωστε οι γηπεδούχοι να μπουν δυνατά καθώς με ένα γκολ θα έβαζαν την Ρεάλ από πολύ νωρίς στον τοίχο.

Γενικότερα ήταν εμφανή πως η ομάδα που ήθελε να επιτεθεί και να δημιουργήσει ήταν η Λίβερπουλ, με τους Μαδριλένου να πάνε σε ένα παιχνίδι άμυνας και υπομονής. Άλλωστε με το προβάδισμα υπέρ του από το πρώτο παιχνίδι δεν υπήρχε λόγος να βιαστούν. Η Λίβερπουλ η οποία ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά έχανε την μία φάση μετά την άλλη, με τους Μανέ, Σαλάχ και Βαϊνάλντουμ στο 23, 41 και 42 αντίστοιχα να μην μπορούν να πλασάρουν σωστά και να πετάνε στα σκουπίδια τις τεράστιες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Όπως είναι λογικό στο Β ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Η Λίβερπουλ είχε την μπάλα στα πόδια της περισσότερη ώρα, με την Ρεάλ να αμύνεται και να θέλει να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Άλλωστε όσο περνούσε ο χρόνος και τα λεπτά η κούραση και το άγχος ήταν εμφανή για την ομάδα του Κλόπ η οποία έβλεπε στην απέναντι εστία ένα αδιαπέραστο τοίχος.

Η Ρεάλ η οποία με τους Καζεμίρο Κρός Μόντριτς «πάγωσε» τον ρυθμό και παράλληλα βραχυκύκλωσε την ομάδα της Λίβερπουλ η οποία δεν είχε «καθαρό» μυαλό και αδυνατούσε να βρει λύσεις. Μάλιστα παρά τις αλλαγές του Κλόπ ο οποίος στα μέσα του παιχνιδιού άλλαξε την διάταξη των παικτών που από 4-3-3 σε 4-2-3-1 με τον Ζότα να αγωνίζεται αριστερό εξτρέμ, τον Φιρμίνο δεκάτι με τον Μανέ δεξία και τον Σαλάχ φορ, έβλεπε πως το γκολ που έψαχνε ήταν ένας δυσεπίλυτος γρίφος.

Και μπορεί η Ρεάλ να αγωνιζόταν χωρίς τα 3/4 από την βασική της αμυντική διάταξη(Βάσκεθ, Ράμος, Βαράν), ωστόσο ο Βαλβέρδε ο οποίος για μεγάλο μέρος του αγώνα ανέλαβε χρέη μπακ, όπως και οι Μιλιτάο-Νάτσο που ήταν δίδυμο στα στόπερ τα πήγαν περίφημα. Βέβαια ο MVP των «μερένχες» στην αποψινή αναμέτρηση δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Καζεμίρο, ο οποίος για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν παντού, κάλυπτε χώρους στην άμυνα, και «έσπαγε» τον ρυθμό με τα λεγόμενα έξυπνα φαουλ όποτε έπρεπε. Από πλευράς Λίβερπουλ κορυφαίος ήταν ο Άρνολντ ο οποίος από την δεξιά πλευρά ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου, σε αντίθεση με τον Μανέ, ο οποίος για ένα ακόμα παιχνίδι τη φετινή περίοδο απογοήτευσε.

Κάπως έτσι η Ρεάλ με το 3-1 του πρώτου παιχνιδιού πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, αφήνοντας την Λίβερπουλ εκτός, η οποία αν και άξιζε να πετύχει κάποιο γκολ, εν τέλει δεν μπόρεσε να τα καταφέρει και γνώρισε τον αποκλεισμό από την διοργάνωση. Παρόλα αυτά ο Κλόπ σίγουρα θα μείνει ικανοποιημένος από την προσπάθεια και την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του.