overfm.gr | Champions League | Λίβερπουλ-Πόρτο 2-0: Εύκολη νίκη η Λίβερπουλ, θα το παλέψει η Πόρτο

Λίβερπουλ-Πόρτο 2-0: Εύκολη νίκη η Λίβερπουλ. Οι «Κόκκινοι» πήραν μια άνετη νίκη στο Άνφιλντ με σκόρερ τους Τιάγκο και Σαλάχ, ενώ οι Πορτογάλοι μετά από αυτή την ήταν, θα παλέψουν για τη δεύτερη θέση στο τελευταίο ματς. Έγινε αλλαγή στο 52’ ο Τσιμίκας. Λίβερπουλ-Πόρτο 2-0: Εύκολη νίκη η Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ-Πόρτο 2-0: Χωρίς συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο

Για τη πέμπτη αγωνιστική του Β ομίλου του UEFA Champions League αναμετρήθηκαν η Λίβερπουλ με τη Πόρτο. Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο. Στο 13’ οι Πορτογάλοι βγήκαν στην αντεπίθεση, Ντίας βγαίνει μόνος του από τα δεξιά, πασάρει δεξιά στον Οτάβιο, αλλά ο Τσιμίκας με ωραίο τάκλιν τον παρεμπόδισε.

Στο 25’ οι «Κόκκινοι» απείλησαν για πρώτη φορά του Κόστα, αλλά ο Σαλάχ έκανε αδύναμο πλασέ σε κενή εστία, με τον τερματοφύλακα των «Δράκων» να προλαβαίνει τη μπάλα σχετικά εύκολα. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν έγινε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, με τη Λίβερπουλ να είχε μεν τη κατοχή της μπάλας, αλλά να μη μπορεί να κάνει κάποια σοβαρή ευκαιρία.

Λίβερπουλ-Πόρτο 2-0: Εύκολη νίκη η Λίβερπουλ. Ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο και καθάρισαν οι «Κόκκινοι»

Οι «Κόκκινοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τιάγκο Αλκάνταρα στο 52’ με εκπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα, άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 61’ ο Όξλειντ-Τσάμπερλειν έκανε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η Λίβερπουλ διπλασίασε τα τέρματα της στο 70’ με σκόρερ(ποιον άλλον;) τον Μο Σαλάχ.

Ο Αιγύπτιος άσσος έκανε εκπληκτική προσποίηση και με ωραίο πλασέ σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του(2-0). Στις καθυστερήσεις ο Μίλνερ με σουτ προσπάθησε να σημειώσει το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Ωστόσο ο Κόστα κατάφερε να αντιδράσει.

Με αυτό το σκορ, η Λίβερπουλ έφτασε τους 15 βαθμούς στον όμιλο, ενώ οι Πορτογαλοι θα υποδεχτούν τη τελευταία αγωνιστική την Ατλέτικο Μαδρίτης, για να δούμε ποια θα είναι η δεύτερη ομάδα από αυτόν τον όμιλο που θα περάσει στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Λίβερπουλ(Γιούργκεν Κλοπ): Άλισσον,Γουίλιαμς,Μάτιπ,Κονατέ,Τσιμίκας(64’ Ρόμπερτσον),Μόρτον, Τιάγκο(64’ Χέντερσον), Όξλειντ-Τσάμπερλειν(82’Μίλνερ), Μιναμίνο, Μανέ(72’ Οριγκί), Σαλάχ(72’ Φαμπίνιο)

Πόρτο(Σέρτζιο Κονσεϊσάο):Ντιόγκο Κόστα, Ζοάο Μάριο, Εμπεμπά, Πέπε(25’ Καρντόσο), Σανούσι, Οτάβιο, Ολιβέιρα (64’ Βιτίνια), Ουρίμπε (82’ Γκρούγιτς), Ντίαζ,Εβάνιλσον (83’ Τόνι Μαρτίνεθ), Ταρέμι (64’ Τ.Κονσεϊνσάο)