overfm.gr | Super League 1 | LIVE : Άρης – ΠΑΟΚ 0-1 [Τελικό]

Άρης – ΠΑΟΚ : Παρακολουθήστε live στις 19:30 την εξέλιξη της αναμέτρησης Άρης – ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική των Play Off της Super League. Τηλεοπτικά από το Novasports 2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα – Σάσα, Τζέγκο – Γκαρσία, Μπερτόγλιο, Μαντσίνι – Μάνος.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Σιαμπάνης, Μήτρογλου, Ματίγια, Σίλβα, Γκάμα, Σούντγκρεν, Ιωάννου, Μπαγκαλιάνης, Μαρμαρίδης.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης – Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο – Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Σβαμπ, Μπάμπα – Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί – Σφιντέρσκι.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Ουάρντα, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Τζόλης, Κρμέντσικ.

Διαιτητής: Γουίλι Ντελαζό Α’ Βοηθός: Χικάμ Σακρανί Β’ Βοηθός: Φρεντερίκ Χακέτ 4ος Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς VAR: Μπενουά Μπαστιέν.

Σέντρα στο παιχνίδι

6′ ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 0-1! Σκόρερ ο Σβαμπ! Ο Σφιντέρσκι εισήλθε στην περιοχή, έσπασε κάθετα στον Σβαμπ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή συνεννόηση μεταξύ των Σάκιτς και Κουέστα πλασάροντας από κοντά για το 0-1

12′ Ευκαιρία για τον Άρη. Κεφαλιά του Μπερτόγλιο, μετά την εκτέλεση κόρνερ, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης

17′ Φάση για τον Άρη. Γυριστό του Σάσα από το… ύψος του πέναλτι, το οποίο καταλήγει άουτ

29′ Φάση για τον Άρη. Σουτ του Μαντσίνι εκτός της περιοχής, μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο ο Πασχαλάκης

35′ Ευκαιρία για τον Άρη. Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής από τον Γκάνεα, φεύγει αρκετά ψηλά. Είχε χρόνο για κάτι καλύτερο ο αριστερός μπακ των «κίτρινων»

44′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Υπέροχη κάθετη του Σφιντέρσκι στον Ελ Καντουρί, ο οποίος έφυγε στην κόντρα ολομόναχος, ωστόσο το «σκαφτό» του δεν έπιασε. Έδιωξε σε κόρνερ ο Κουέστα

Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ είναι μπροστά στο σκορ 1-0 χάρη στο τέρμα του Σβαμπ.

46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

55′ Ακόμα μία πολύ καλή επέμβαση του Βαρέλα σε προσπάθεια του Μάνου

Νιώθει μια μικρή ενόχληση ο Κρέσπο. Μένει να φανεί το εάν θα μπορέσει να συνεχίσει. Όλα δείχνουν ότι δεν θα μπορέσει να συνεχίσει ο παίκτης του ΠΑΟΚ. Ετοιμάζεται ο Μιχαηλίδης

58′ Αλλαγές και για τον Άρη. Οι Ματίγια και Γκάμα στις θέσεις των Τζέγκο και Μαντσίνι, αντίστοιχα

62′ Φάση για τον ΠΑΟΚ. Γυρίζει ο Ελ Καντουρί στην περιοχή του Άρη, κατεβάζει με το στήθος στο ύψος του πέναλτι ο Σβαμπ, αλλά το σουτ του φεύγει αρκετά ψηλά

64′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη (4-5 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ). Το κερδίζει ο Μπερτόγλιο από τον Βιεϊρίνια

75′ Δυνατό μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, μπλοκάρει ο Κουέστα

80′ Κίτρινη κάρτα στον Άκη Μάντζιο για διαμαρτυρία

84′ Κάρτα στον Ουάρντα, ο οποίος έβαλε άτσαλα το χέρι του σε διεκδίκηση με τον Σούντγκρεν

86′ Κόκκινη κάρτα στον Ουάρντα και αποβολή! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αιγύπτιο μεσοεπιθετικό, ύστερα από φάουλ στον Ροζ. Δύο κίτρινες κάρτες εντός ισάριθμων λεπτών για τον Ουάρντα, ο οποίος έχει αρκετά νεύρα

90’+’1′ Ευκαιρία για τον Άρη. Τεράστιο «στοπ» του Πασχαλάκη σε τετ-α-τετ με τον Μπερτόγλιο. Υπέροχη ασίστ του Σάσα και μονοκόμματο σουτ από τον συμπαίκτη του

90’+2′ Φάση για τον Άρη. Κεφαλιά του Ροζ, φεύγει δίπλα από το δοκάρι

Τέλος στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ παίρνει σπουδαίο «τρίποντο» επικρατώντας 1-0 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» χάρη στο τέρμα του Σβαμπ στο 6′. Με δέκα παίκτες από το 86′ οι φιλοξενούμενοι, εξαιτίας της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε ο Ουάρντα. Ο «δικέφαλος του Βορρά» θα πιάσει τους «κίτρινους» στη 2η θέση με 57 βαθμούς