overfm.gr | Ligue 1 | Ligue 1: Μεγάλη ανατροπή της Ντιζόν, τρεις βαθμοί για Λανς και Ρεν

Από τρεις βαθμούς πήραν η Λανς, η Ρεν και η Ντιζόν στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Στην 17η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος η Λανς κέρδισε με 2-1 την Μπρεστ και η Ρεν με 1-0 την Μετς. Η μεγάλη ανατροπή έγινε με την Ντιζόν που πήρε ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στην Νιμ με 3-1.

Η Λανς υποδέχτηκε στο “Μπολέρ-Ντελελίς” την Μπρεστ για την 17η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Λανς άνοιξε το σκορ μόλις στο 11′ με τον Καλιμουέντο να σηκώνεται ψηλά και να καρφώνει μια κεφαλιά στην αριστερή πλευρά της εστίας για το 1-0. Στο 32′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από αντιαθλητικό μαρκάρισμα του Ντουβέρν. Ο Σοτόκα ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 2-0 στο 34′, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι και το 90′. Στις καθυστερήσεις η Μπρεστ κέρδισε πέναλτι στο 93′ και έτσι ο Σαρμπονιέ, από τα έντεκα μέτρα, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Λανς: Λεκά, Γκράντιτ, Μπαντέ, Φορτέ, Μισελέν, Καχουζάκ, Φοφανά, Μπούρα, Σοτόκα, Μουανγκά, Μπανζά

Μπρεστ: Λαρσονέρ, Πιερ-Γκαμπριέλ, Ντουβέρν,Χέρελλε, Περό, Φεβρ, Μπελκεμπλά, Μποκ, Ονορά, Μουνιέ, Καρντονά

Η Νίμ υποδέχτηκε στο “Σταντ ντε Κοστιέρ” την Ντιζόν για την 17η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας εκατέρωθεν αρκετές ευκαιρίες. Το γκολ ήρθε στο 31 για την Νιμ, με τον Ντούλιεβιτς να δίνει μια πάσα στα πόδια του Matteo Αλινβί και εκείνος με ένα σουτ μέσα από την περιοχή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ντιζόν κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75′ με τον Κονατε να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία, έπειτα από σέντρα του Ντινά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μιγκέλ, μετά από ένα άσχημο τάκλιν, δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Νιμ με 10 παίχτες. Έχοντας πάρει τα πάνω τους, οι φιλοξενούμενοι στο 77′ έκαναν το 1-2 με τον Μπαλντέ να στέλνει την μπάλα χαμηλά, στο κέντρο της εστίας, με εξαιρετικό τελείωμα. Στο 93′ ο Κονατε πήρε την μπάλα και με φοβερό βηματισμό την έστειλε με δύναμη στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Νιμ: Ρεϊνέτ, Αλακούς, Γκεσούμ, Μιγκέλ, Πακιέ, Σαρ, Αλινβί, Φερχάτ, Ντούλιεβιτς, Ριπάρ, Αριμπί

Ντιζόν: Ρασιοπί, Μποέ, Εκουέλε, Κουλιμπαλί, Νγκοντά, Ιμπ. Ντονγκ, Ντιόπ, Ντινά-Εμπιμπέ, Τσελίνα, Σαμμαριτάνο, Μπαλντέ

Η Ρεν υποδέχτηκε στο “Ρουτ ντε Λοριάν” την Μετς για την 17η αγωνιστική της Ligue 1.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 0-0 προσπαθώντας ανεπιτυχώς να πάρουν το προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 52′ Γκρενιέ ελέγχει την μπάλα μετά από μια εξαιρετική χαμηλή πάσα που έγινε από τον Τεριέ και έκανε ένα υπέροχο σουτ που κατέληξε στην κάτω αριστερή γωνία, χτυπώντας και στο δοκάρι, για το 1-0. Στο 74′ ο Βαγκνιέρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την Μετς όμως το γκολ ακυρώθηκε γιατί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ρεν: Σαλίν, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Αγκέρντ, Τρουφέρ, Ζόνζι, Ντόκου, Μπουριζό, Γκρενιέ, Τεριέ, Νιανγκ

Μετς: Καγιάρ, Κεντονζέ, Μπρον, Κουγιατέ, Μπόγιε, Γκεγιέ, Ανγκμπάν Φοφανά, Γιάντε, Μπουλαγιά, Ισέκα