overfm.gr | La Liga | Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 3-3: Τέλος το πρωτάθλημα [vid]

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 2-0 και 3-2 αλλά κατάφερε να αφήσει δύο βαθμούς στην έδρα της Λεβάντε και να μείνει, όπως όλα δείχνουν, εκτός από τη μάχη του τίτλου.

Η Μπαρτσελόνα “αυτοκτόνησε”, έμεινε στο 3-3 στην έδρα της Λεβάντε κι ουσιαστικά έχασε το πρωτάθλημα,  αφού είναι πλέον στο -1 από την Ατλέτικο Μαδρίτης με ματς περισσότερο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπαρτσελόνα που προηγήθηκε στο 34ο λεπτό με 0-2, χάρη στις γκολάρες των Μέσι και Πέδρι. Η Λεβάντε σ’ ένα τρίλεπτο, έβγαλε αντίδραση κι ισοφάρισα. Αρχικά, ο Μελέρο στο 57′ μείωσε σε 2-1 και δύο λεπτά μετά ο Μοράλες έγραψε το 2-2.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε και πάλι με τον Ντεμπελέ στο 64′. Το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει εκεί όπου ήθελε η ομάδα του Κούμαν, αλλά ο Σέρχιο Λεόν στο 83ο λεπτό ισοφάρισε στο τελικό 3-3, σβήνοντας κάθε ελπίδα της Μπαρτσελόνα για την κούπα.