overfm.gr | La Liga | Λεβάντε 0-2 Ρεάλ Μαδρίτης: Άνετα στη κορυφή της Πριμέρα η «βασίλισσα»

Αρκετά πιο δύσκολα απ’ότι δείχνει το τελικό 0-2, η Ρεάλ Μαδρίτης κατόρθωσε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Λεβάντε και να πιάσει την κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Δυσκολέυτηκε αλλά τελικά τα κατάφερε η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, η οποία κατόρθωσε να φύγει με το τρίποντο από την έδρα της Λεβάντε. Οι “μερένγχες” επικράτησαν με 0-2 και βρίσκονται πλέον στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το σκορ για την Ρεάλ άνοιξε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βινίσιους Τζούνιορ με πολύ όμορφο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στη συνέχεια, η Ρεάλ έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο όσο δεν έρχονταν το 0-2, η Λεβάντε έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο με τους ποδοσφαιριστές του Λόπεθ να δημιουργούν τουλάχιστον 2-3 καλές ευκαιρίες στα καρέ των Μαδριλένων. Το 0-2 άργησε αλλά τελικά ήρθε, με τον Καρίμ Μπενζεμά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, να εκμεταλλεύεται την έξυπνη πάσα του Ροντρίγκο αλλά και το γεγονός ότι οι παίκτες των γηπεδούχων βρίσκονταν μαζικά στην επίθεση κυνηγώντας την ισοφάριση, γράφοντας το τελικό Λεβάντε 0-2 Ρεάλ Μαδρίτης.

Μετά την διακοπή η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει την Κάντιθ εντός έδρας, ενώ η Λεβάντε έχει δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι στο “Σαν Μαμές” με την Ατλέτικ Μπιλμπάο. Με τη νίκη της αυτή, η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται μόνη της στη κορυφή της βαθμολογίας με 10 βαθμούς με την Μπέτις να ακολουθεί με 9 βαθμούς και ένα παιχνίδι παραπάνω.