overfm.gr | Διεθνή | Λεβ Γιάσιν: Το αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του θρυλικού τερματοφύλακα

27 Μαΐου 1971 το Κεντρικό Στάδιο Λένιν (σημερινό Λουζνίκι), ο Λεβ Γιάσιν δίνει τον τελευταίο του αγώνα με την Δυναμό Μόσχας, απέναντι στους αστέρες του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. 100.000 κόσμου έφτασε στο στάδιο για να αποχαιρετήσει την «μαύρη αράχνη» .

Σαν σήμερα πριν από 50 χρόνια, ο κορυφαίος τερματοφύλακας όλων των εποχών Λεβ Γιάσιν, προγραμματίζει στις 27 Μαΐου 1971 να δώσει τον τελευταίο του αγώνα με την αγαπημένη του ομάδα την Δυναμό Μόσχας απέναντι στους κορυφαίους ποδοσφαιριστές όλων των εποχών.

Μάλιστα ο Σοβιετικός τερματοφύλακας επέλεξε και προσκάλεσε ο ίδιος τους ποδοσφαιριστές που ήθελε να έχει απέναντι του, εκτός από τον Πελέ που δεν μπορούσε να ξεφύγει από την περιοδεία της Σάντος στην Βολιβία. Ωστόσο ακόμα και με την απουσία του Βραζιλιάνου θρύλου, η ομάδα των αστέρων του κόσμου ήταν εντυπωσιακή.

Αναλυτικά: Λαντισλάο Μαζουρκιέβιτς (Πενιαρόλ), Ίβο Βίκτορ (Ντούκλα Πράγας), Ζαν Τζορκαέφ (Παρί Σεν Ζερμέν), Τζατσίντο Φακέτι (Ίντερ), Βίλλι Σούλτς (Αμβούργο), Καλμάν Μεζόλι (Βασας), Γκουστάβο Πένια (Χαλίσκο), Πέτερ Ζέκοβ (ΤΣΣΚΑ Σόφια), Φλόρεα Ντουμιτράκε (Δυναμό Βουκουρεστίου), Βουοντζίμιες Λουμπάνσκι (Γκόρνικ Ζάγκρεμπ), Χρίστο Μπόνεβ (Λοκομοτίβ Πλόβντιβ), Λάντισλάβ Κούνα (Σπαρτάκ Τρνάβα), Γκέρντ Μιούλερ (Μπάγερν Μονάχου), Μπόμπι Τσάρτλον (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ντράγκαν Τζάι (Ερυθρός Αστέρας). Προπονητής σε αυτήν την ομάδα ήταν ο Ράτζκο Μίτιτς.

Η ημερομηνία που επιλέχθηκε να γίνει ο αγώνας δεν ήταν τυχαία, καθώς στις 27 Μαΐου του 1964 στην Γαλλία, ο Γιάσιν βραβεύτηκε με την χρυσή μπάλα, ενώ μέχρι και σήμερα είναι ο μοναδικός τερματοφύλακας στην ιστορία του ποδοσφαίρου που έχει καταφέρει να κατακτήσει αυτόν τον τίτλο.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Футбол старой школы (@old_school_sportsru)

Από το 10ο κιόλας λεπτό, Βιτάλι Χμελνίτσκι ο Γιόζεφ Σάμπο και ο  κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές για λογαριασμό των γηπεδούχων, με τον ήρωα του αγώνα να είναι ο Σοβιετικός γκολκίπερ που κράτησε το μηδέν για την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασε ως αλλαγή και έδωσε την θέση του στον Βλάντιμιρ Πίλγκι. Έτσι ο 41χρονος τότε Γιάσιν έδωσε τον τελευταίο αγώνα στην ποδοσφαιρική του καριέρα. Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάσιν ευχαρίστησε τον κόσμο για όλα αυτά τα χρόνια που στάθηκε στο πλάι του.

Η αναμέτρηση έληξε 2-2 καθώς οι αστέρες, κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-0, μετά την αποχώρηση της «μαύρης αράχνης» από το γήπεδο.