overfm.gr | Premier League | Λέστερ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0: «Ξέσπασμα» για τις «αλεπούδες» [vid]

Λέστερ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Ευρεία νίκη για το σύνολο του Ρότζερς.

Ευρεία νίκη επί της ουραγού Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πήρε η Λέστερ εντός έδρας στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επικράτησε με 5-0 με χατ-τρικ του Ιχεανάτσο και συνεχίζει να δείχνει ότι είναι φαβορί για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Με πρωταγωνιστή τον Κελέσι Ιχεανάτσο η Λέστερ πήγε με το 1-0 στα αποδυτήρια χάρη στο τέρμα του Νιγηριανού στο 39ο λεπτό. Η Λέστερ ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι σε 15′ με τον Πέρεθ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 64′, ενώ ο Ιχεανάτσο σε εννέα λεπτά ολοκλήρωσε το χατ τρικ του (69-78′). Μάλιστα ο Άγγλος επιθετικός τον «αλεπούδων» βρήκε το γκολ που έψαχνε με τη βοήθεια του Αμπαντού που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του δέκα λεπτά πριν το φινάλε μετά από σέντρα του Βάρντι.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Λέστερ έφτασε τους 56 βαθμούς και είναι στη δεύτερη θέση, ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έμεινε στους 14 βαθμούς και κυνηγάει ένα θαύμα για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Φοφανά, Έβανς, Σογιουντσού, Εντίντι, Τίλεμανς, Καστάνιε, Περέιρα(46′ Ολμπράιτον), Πέρεθ(81′ Λεσαμπέλα), Ιχεανάτσο, Βάρντι

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Χέκινγκμπότομ): Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ. Αμπάντου, Μπράιαν, Νόργουντ(79′ Εντιαγέ), Λούντστραμ, Φλεκ, Μπάλντοκ, Στίβενς, Σαρπ, Μπερκ(63′ Μουσέ)