overfm.gr | Bundesliga | Λειψία – Βόλφσμπουργκ 2-0: Με φόρα στα ημιτελικά [vid]

Λειψία – Βόλφσμπουργκ: Oι «ταύροι» απέκλεισαν για 4η φορά τους «λύκους» (2-0) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Βόλφσμπουργκ δεν τα κατάφερε απέναντι στη Λειψία, η οποία με δύο γκολ στην επανάληψη προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι ταύροι έχουν βάλει πλώρη για τον τελικό αφού κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ (2-0).

Πριν από αυτό το αγωνιστικό ραντεβού η Λειψία είχε 3/4 προκρίσεις με τη Βόλφσμπουργκ στο πλαίσιο του Κυπέλλου Γερμανίας. Νίκησε με 6-1 στο Βόλφσμπουργκ στις 30/10/2019, με 1-0 στη Λειψία στις 06/02/2019 και με 3-2 στη Λειψία στις 29/07/2011. Μοναδική πρόκριση των «Λύκων» το 2-0 τους στη Λειψία στις 04/03/2015. Με αυτή την πρόκριση έφτασε στις 4 προκρίσεις σε βάρος της Βόλσφμπουργκ.

Οι λύκοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα, όταν ο Βέγκχορστ, στο 26′, γλίστρησε στην εκτέλεση πέναλτι και έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Νάγκελζμαν ήταν πολύ πιο σοβαρή και πήρε αυτό που ήθελε. Μία όμορφη ατομική ενέργεια του Πόουλσεν άνοιξε το σκορ στο 63′, ενώ παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, το τελειωτικό χτύπημα ήρθε στο τέλος. Στο 88′, ο Κορεάτης Χουάνγκ έκανε το 2-0 και έστειλε την Λειψία στα ημιτελικά, εκεί που περιμένει η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η Χόλστεν-Κίελ του Ιωάννη Γκέλιου που επικράτησε της Ροτ-Βάις με 3-0 και μία εκ των Γιαν Ρέγκενσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης.