overfm.gr | Champions League | Λειψία – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2: Στο Europa League οι Κόκκινοι Διάβολοι!

Η Λειψία, αφού έκανε τα εύκολα δύσκολα, επικράτησε με 3-2 της απογοητευτικής Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την έστειλε στο Europa League

Η Λειψία, έκανε τα εύκολα δύσκολα και παρ’ότι  βρέθηκε να προηγείται με 2-0 από τα πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης επικράτησε τελικά πολύ δύσκολα της αποκαρδιωτικής Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-2, αφήνοντας τους Κόκκινους Διάβολους εκτός Champions League! Φυσικά, με το αποτέλεσμα αυτό η γερμανική ομάδα πήρε το «εισιτήριο» για τους «16» του Champions League και θα περιμένει να δεί τι θα γίνει στην αναμέτρηση της Παρί Σαν Ζερμέν, προκειμένου να μάθει αν θα τερματίσει στην πρώτη ή τη δεύτερη θέση του 8ου ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ από τα αποδύτηρια για τους Ταύρους, με τον Ανχελίνο να ανοίγει το σκορ στο δεύτερο λεπτό με όμορφο διαγώνιο πλασέ, έπειτα από αδράνεια του Βαν-Μπισάκα. Η Λειψία έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 12ο λεπτό κατόρθωσε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα. Ο Ανχελίνο, ο οποίος ταλαιπώρησε αρκετά τον Βαν-Μπισάκα, από «εκτελεστής» μετατράπηκε σε δημιουργός, «σερβίροντας» για τον Χαϊντάρα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Μάλιστα, στο 30ο λεπτό οι οικοδεσπότες ευτύχησαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα, όμως το VAR ακύρωσε το γκολ, αφού ο Όρμπαν ήταν εκτεθειμένος. Στη συνέχεια, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπάθησε να εξισορροπήσει το ματς, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει σε κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Με την έναρξη της επανάληψης, η ομάδα του Σόλκσιερ μπήκε πολύ καλύτερα σε σχέση με το καταστροφικό πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν τον έλεγχο της μπάλας και στο 66ο λεπτό έφτασαν πολύ κοντά στο 2-1, όμως ο Γκουλάτσι αντέδρασε εξαιρετικά στη μακρινή προσπάθεια του Μπρούνο Φερνάντεζ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ούγγρου πορτιέρο. Παρ’όλα αυτά, στο 70ο λεπτό η Λειψία κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο γκολ, κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη, αλλά και την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι, πίεσαν αρκετά στη συνέχεια και στο 80ο λεπτό μπόρεσαν να μειώσουν στο σκορ, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φερνάντεζ, έπειτα από παράβαση του Μουκιέλε στον Γκρίνγκουντ. Μάλιστα, μόλις δύο λεπτά αργότερα μπόρεσαν να μπούν για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης, αφού ο Πογκμπά με όμορφη κεφαλιά έφερε το ματς στη διαφορά του ενός γκολ.

Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε…«ροντέο», με την Γιουνάιτεντ να ψάχνει την πολυπόθητη ισοφάριση, η οποία θα τής εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Εντούτοις, αυτή δεν ήρθε ποτέ, με την ομάδα να είναι αναγκασμένη να γράψει ακόμα μία μαύρη «σελίδα» στην σύγχρονη ιστορία της, αφού θα πρέπει να συνεχίσει στο Europa League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάτσι, Όρμπαν, Κονατέ, Ανχελίνο (Χάλστενμπεργκ 87’ψία , Μουκιέλε, Χαϊντάρα, Καμπλ (Άνταμς 74′), Σάμπιτζερ, Φόρσμπεργκ, Νκουνκού, Όλμο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ): Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Λίντελεφ (Τουανζέμπε 78′), Βαν-Μπισάκα (Φοσού-Μενσά 78′), Σο (Γούιλιαμς 61′), Μάτιτς (Πογκμπά 61′), ΜακΤομινάι, Φερνάντεζ, Γκρίνγουντ, Τέλες (Βαν Ντε Μπικ 46′), Ράσφορντ