overfm.gr | Basket League | Λαύριο – Προμηθέας Πάτρας 81-74: Έγραψε ιστορία το Λαύριο

Μυθικά πράγματα στο φινάλε. Έγραψε ιστορία το Λαύριο.

Το Λαύριο έγραψε ιστορία, καθώς επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας με 81-74 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους τελικούς της Basket League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πήρε τη νίκη και με σκορ 3-2 πήρε την πρόκριση. Ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε στην τρίτη περίοδο, ενώ στις αρχές της τέταρτης αποβλήθηκε και ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και γρήγορα προηγήθηκε με 6-2. Ο Προμηθέας Πάτρας απάντησε και με δικό του μικρό σερί έφερε τούμπα το ματς (6-7). Μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά (10-12). Σ΄εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με εξαιρετική άμυνα, έτρεξαν σερί 8-0 και έκλεισαν την περίοδο μπροστά με 18-12.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης πάλευε μόνος του (10 πόντοι), αλλά το Λαύριο κράταγε τα ηνία του σκορ (21-17). O Έλληνας καλαθοσφαιριστής ήταν όλος ο Προμηθέας, αλλά μόνος του σίγουρα δεν θα μπορούσε να κερδίσει τους γηπεδούχους (26-22). Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να μειώσει με τον Κλαβέλ (28-27), αλλά δεν ήταν προσεκτικός και δέχθηκε καλάθι στον αιφνιδιασμό και το Λαύριο πήρε μεγάλη ανάσα (30-27).

Το παιχνίδι είχε πάρει έναν φρενήρη ρυθμό και οι δύο ομάδες έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Προμηθέας με τον Κλαβέλ προσπαθούσε να μειώσει, αλλά στην αντίπερα ο Κάρτερ έδινε λύσεις στους γηπεδούχους (35-31). Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με συνεχόμενα καλάθια στον αιφνιδιασμό πέρασε μπροστά με 38-37. Οι φιλοξενούμενοι τα έκαναν όλα λάθος στο τελευταίο λεπτό και στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ (40-36). Παράλληλα, ο Δημήτρης Αγραβάνης χρεώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ.

Το Λαύριο συνέχισε να έχει το προβάδισμα (45-38), αλλά ο Μάκης Γιατράς έγινε έξαλλος. Ο Κόζι γύρισε και είπε κάτι στον Έλληνα τεχνικό και ο προπονητής του Προμηθέα έφτασε μέχρι το κέντρο και φώναζε στους διαιτητές. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν όσα έγιναν και έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-38). Ο Προμηθέας, όμως, αποδείχθηκε σκληρός για να πεθάνει. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη (19 πόντοι) έφτασε στο -2 (52-50).

Το Λαύριο σ΄αυτό το σημείο έχασε τον Μουράτο, ο οποίος χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, ενώ για διαμαρτυρίες δέχθηκε τεχνική ποινή και έφτασε τα τέσσερα φάουλ. Ο Κλαβέλ εκμεταλλεύτηκε και τις τρεις βολές και έφερε το ματς στα ίσια (53-53). Η ανατροπή ολοκληρώθηκε, καθώς ο Αγκμπελίς με άλεϊ ουπ έκανε το 53-55. To ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε το Λαύριο μπροστά με 59-58.

Δημήτρης Αγραβάνης οχτώ λεπτά πριν το τέλος του ματς αποβλήθηκε με φάουλ και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο ματς. Το Λαύριο το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 65-60 ύστερα από καλάθι του Γερομιχαλού, που έκανε double double (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και συνεχώς διεύρυναν το προβάδισμα τους (69-62) 5′ πριν το τέλος, ενώ ο Κάρτερ με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 πόντους (72-62).

Το Λαύριο «βομβάρδιζε» έξω από τη γραμμή του τριπόντου και μεγάλο σουτ του Κόζι έκανε το 75-64 3′ πριν το φινάλε. Ο Προμηθέας προσπαθούσε για την επιστροφή, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και κράταγαν τη διψήφια διαφορά τους (77-67). Η ομάδα της Πάτρας έκανε την απέλπιδα προσπάθεια της και μείωσε σε 77-71 1,13′ πριν το τέλος. Ο Βασίλης Μουράτος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές 1,01′ πριν το τέλος.

Ο Τζέριαν Γκραντ 57,3” έκανε ένα μεγάλο κλέψιμο και ο Κάρτερ του έκανε φάουλ και τον έστειλε στις βολές. Ο παίκτης του Προμηθέα Πάτρας ευστόχησε και στις 2 βολές και μείωσε σε 77-73. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε και νέο κλέψιμο και κέρδισε 49,1” πριν τη λήξη κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Μυθικά πράγματα έγιναν στα τελευταία δύο λεπτά.

Ο Γιάννης Αγραβάνης και ο Κόζι είχαν ένα μικρό επεισόδιο και χρεώθηκαν και οι δύο παίκτες από ένα αντιαθλητικό φάουλ. Ο Γιάννης Αγραβάνης στις δικές του βολές κατάφερε να βάλει τη μία από τις δύο και μείωσε σε 77-74. Ο Κόζι χρεώθηκε με δύο αντιαθλητικά στην ίδια φάση και αποβλήθηκε. Ο Τζέριαν Γκραντ, όμως, στη συνέχεια έκανε βήματα και έχασε την ευκαιρία να μειώσει 47,5”.

Το Λαύριο έβγαλε αιφνιδιασμό και με τον Ντέιβις έκανε το 79-74, ενώ ο Ντιαλό κλείδωσε τη νίκη με δικό του καλάθι. Ο Κλαβέλ αστόχησε και το Λαύριο πήρε τη νίκη με 81-74 και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος, 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-36, 59-58, 81-74