overfm.gr | Basket League | Λαύριο – Κολοσσός Ρόδου 81 – 84 – Φορτσάρει για την τετράδα

Ο Κολοσσός συνεχίζει απτόητος παίρνοντας ένα ακόμη «διπλό» αυτή την φορά στην έδρα του Λαυρίου το οποίο νίκησε 84-81.

Ο Κολοσσός σημείωσε το διπλό στο Λαύριο (81 – 84) σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στο 39”. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ανέβηκε στις 12 νίκες και «φορτσάρει» για την 4αδα της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι (7 – 4). Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο – πόντο (13 – 13). Το Λαύριο κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει το προβάδισμα με +8 (21 – 13). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 24 – 18.

Ο Κολοσσός στην 2η περίοδο μπήκε με άλλη ενέργεια και μείωσε την διαφορά στους +2 (29 – 27). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη στο 7΄κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (35 – 39). Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια όμως μείωσαν στον πόντο (38 – 39). Το Λαύριο έκλεισε το ημίχρονο με +2 (43 – 41).

Η 3η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν μια αντιγραφή της 1ης  (54 – 48). Στο 7΄ η διαφορά ήταν στους +2 (55 – 53) και στο 9΄η διαφορά ήταν στον πόντο (59 – 58). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν και την 3η περίοδο με +3 (64 – 61).

Τελική ευθεία.. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μέχρι το 4΄επέβαλε τον δικό της ρυθμό στον Κολοσσό (70 – 63). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και μείωσε στους +2 (74 – 72).

Στο 9′ ο Κολοσσός έφερε τα πάνω – κάτω στην αναμέτρηση (79 – 79). Με το πόδι στο γκάζι η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήρε ένα προβάδισμα 3πόντων (79 – 82). Η διαφορά στον πόντο 20” πριν την λήξη (81 – 82). Οι ροδίτες πήραν το ντέρμπι με 81 – 84.

Τα δεκάλεπτα: 24 – 18, 43 – 41, 64 – 61, 81 – 84