overfm.gr | Basket League | Λαύριο – Ηρακλής 105-77: Επιστροφή στις νίκες με 100άρα

Το Λαύριο απέδειξε ότι η ήττα από τον Παναθηναϊκό ήταν απλά μια κακή παρένθεση διαλύοντας τον Ηρακλή με 105-77.

Επιστροφή στις νίκες για το Λαύριο το οποίο διέλυσε τον Ηρακλή με 105-77, αποδεικνύοντας ότι η βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό ήταν απλά μια κακή παρένθεση. Η ομάδα του  Χρήστου Σερέλη έχτισε από το πρώτο πεντάλεπτο διψήφια διαφορά, έφτασε στο +24 στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τον Ηρακλή να μην μπορεί ποτέ να πλησιάσει πραγματικά και το Λαύριο να φτάνει σε μια εύκολη νίκη, κατακτώντας και μαθηματικά την δεύτερη θέση.

Το Λαύριο ήταν πολύ καλό σε άμυνα και επίθεση στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να ξεφύγει με 13 πόντους μέσα σε πέντε λεπτά (18-5).Ο Ηρακλής βρήκε σκορ κυρίως με τον Σαγκς και κατάφερε να μειώσει στους 7 (21-14), με το Λαύριο να ανεβάζει ξανά στροφές στο τελευταίο δίλεπτο κλείνοντας την περίοδο στο 28-19.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 24 πόντους (46-22) με τρίποντο του Κόζι, με το Λαύριο να τρέχει ένα επιμέρους 18-3. O Ηρακλής με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Σαγκς και Ίμπανκς κατάφερε να μειώσει στους 15 πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου (57-42).

Στην επανάληψη το Λαύριο με ένα επιμέρους 13-6 κατάφερε να πάει και πάλι την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (69-48). Στην συνέχεια του αγώνα η διαφορά παρέμεινε για αρκετά λεπτά πότε λίγο πάνω και πότε λίγο κάτω από τους 20 πόντους με την Τρίτη περίοδο να λήγει στο 85-63.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο. Ο Ηρακλής δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 105-77.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 57-42, 85-63, 105-77