overfm.gr | Basket League | Λάρισα – ΠΑΟΚ 74 – 70 – Νίκη οκτάδας για τους Θεσσαλούς, βυθίζεται ο «Δικέφαλος»

Η εξαιρετικά φορμαρισμένη Λάρισα έκαμψε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ, νικώντας τον 74-70 και έτσι καθιερώθηκε στην πρώτη οκτάδα της Basket League.

Η Λάρισα επιβεβαίωσε τον τίτλο μιας εκ των πλέον φορμαρισμένων ομάδων της Stoiximan Basket League, κερδίζοντας εντός έδρας (και) τον ΠΑΟΚ (74-70) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ είχε  ξεκινήσει πολύ καλά το παιχνίδι, κυρίως στο κομμάτι των αποφάσεων στην επίθεση. Εξ ου τα πολύ καλά ποσοστά που έχει (3/4 σουτ), μαζί με τις 3 ασίστ. (6 – 10).

Ο Φώτης Τακιανός καλεί τάιμ άουτ αφού η διαφορά μεγαλώνει ακόμη περισσότερο υπέρ του ΠΑΟΚ. Στο +9 (8-17). Η Λάρισα άρχισε να μειώνει αλλά οι ασπρόμαυροι έκλεισαν την 1η περίοδο με 17 – 18.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Λάρισα: 4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη, 1 μπλοκ.

ΠΑΟΚ: 6/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη, 2 μπλοκ.

Η Λάρισα στην 2η περίοδο έκανε σπουδαία δουλεία καθώς από το -9 (8-17) στο +4 (22-18).Οι δύο ομάδες είναι πολύ άστοχες από την περιφέρεια, μετρώντας 1/8 σουτ από τα 6μ75 (28 – 27).Ο Γκριν με τον Καράμπελα έβαλαν μαζεμένους πόντους και “χτίζουν” το +6 για τη Λάρισα (33 – 27). Οι Θεσσαλοί έκλεισαν το Α ΄μέρος της αναμέτρησης με 38 – 37.

Τα στατιστικά του Α΄μέρους:

Λάρισα: Χάντσον 9 (1), Κρουμπάλι 4, Γκριν 3, Μάριτς, Μούντι 2 (0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσαϊρέλης 5, Ζάρας 5 (1), Καράμπελ;ας 4 (1), Παπαντωνίου, Μπερζίνς 6.

ΠΑΟΚ: Ρίβερς 4, Λι 6, Λαβ 7 (3 ασίστ), Γιάνκοβιτς 4, Γκριν 3, Χριστοδούλου 5 (1), Καμαριανός 4, ΝτιΛέο, Τολιόπουλος (0/3 σουτ), Ρένφρο.

Στην 3η περίοδο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στα σουτ εντός παιδιάς (50% έναντι 44%), έχει μεγαλύτερη συνέπεια στο τρίποντο (44% έναντι 35%), έχει περισσότερα ριμπάουντ (21 έναντι 20) 51 – 46. Οι γηπεδούχοι πετούσαν στα σκουπίδια την τελευταία κατοχή της περιόδου, αλλά το +9 είναι μια καλή διαφορά εν όψει της τελική ευθείας. (53 – 46). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 57 – 48.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Λάρισα: 13/28 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 16/22 βολές, 28 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

ΠΑΟΚ: 14/27 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 8/13 βολές, 23 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Τελική ευθεία… Ο Μάριτς βρήκε ρυθμό, έβαλε συνεχόμενα καλάθια και οδήγησε στο προβάδισμα τη Λάρισας στο +13 (61 – 49). Ο Ρίβερς με τον Λαβ κουβάλαγαν τον ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, έπαιρναν  πρωτοβουλίες και χάρη σε δικά τους καλάθια η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχαν πλησιάσει, δείχνοντας ικανή για την ανατροπή. Πολύ άστοχες οι ομάδες, με 10/33 τρίποντα (66 – 60)

Στο 1’23” για το τέλος, ο Άρης Λυκογιάννης καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚέψαχνε την ανατροπή σε ένα παιχνίδι με κακό ρυθμό και πολλά άστοχα σουτ, έχοντας 19/34 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 12/20 βολές, μαζί με 21 ασίστ και 17 λάθη. Από την άλλη, η Λάρισα είχε  17/34 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 19/26 βολές, 11 ασίστ και 15 λάθη (69 – 65) Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε τη νίκη με 74 – 70.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-33, 57-48, 74-70.