overfm.gr | Basket League | Λάρισα – Λαύριο 66-75 – «Καθάρισε» στο τέλος

Παρά το κακό του ξεκίνημα (-15, 17-2 στο 5′) το Λαύριο κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να κερδίσει τη Λάρισα 75-66.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, το Λαύριο πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Λάρισας με 75-66, επιστρέφοντας από το -15 (17-2).

Το Λαύριο, μετά τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό επέστρεψε στις νίκες, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 2-1, λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει τη Μάλαγα στο Basketball Champions League.

Από την άλλη μεριά, η Λάρισα υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και πρώτη εντός έδρας, καθώς στην πρεμιέρα είχε κερδίσει τον Κολοσσό.

Πλέον έχει ρεκόρ 1-2 και από αύριο θα ξεκινήσει την προετοιμασία της προκειμένου να αντιμετωπίσει την ερχόμενη εβδομάδα τον Προμηθέα.

Κορυφαίοι για το σύνολο του Χρήστου Σερέλη οι Κάρτερ (19π, 3ρ, 4ασ), Μουράτος (9π, 8ασ) και Γερομιχαλός (13π, 6ρ, 5ασ).

Από την πλευρά της Λάρισας, ξεχώρισαν οι Τζέιλεν Χάντσον (20π, 4ρ), Τζέι Θριτ (15π, 7ρ, 6ασ) και Ουσμάν Κρουμπάλι (12π, 10ρ, 5ασ).

Το ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού στο 3ο λεπτό βρέθηκαν να προηγούνται με 10-0. Το σερί μπορεί να το έσπασε ο Κακλαμανάκης, όμως ο Κρουμπάλι έστειλε τη διαφορά, στα μισά της περιόδου, στο 17-2.

Η είσοδος του Γερομίχαλου ήταν καθοριστική για το Λαύριο που κατάφερε να… ξεκολλήσει από τους 2 πόντους και να μειώσει στους 7 στο τέλος του δεκαλέπτου (20-13).

Την άλλη όψη του νομίσματος είχε η δεύτερη περίοδος, αφού το Λαύριο ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 9-1, φτάνοντας για πρώτη φορά στο προβάδισμα με 22-21 στο 14ο λεπτό του αγώνα.

Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, οι 13 συνεχόμενοι πόντοι του Θριτ έβαλαν και πάλι τη Λάρισα στη θέση του οδηγού. Το Λαύριο προσπέρασε για λίγο (35-34), για να πάει στα αποδυτήρια η Λάρισα με το ισχνό των τριών πόντων (38-35).

Το δεύτερο ημίχρονο

Στην τρίτη περίοδο ο Κάρτερ ισοφάρισε σε 38-38, με την Λάρισα να κρατά μια σταθερή διαφορά 5 πόντων (50-45) μέχρι και το 26′. Το Λαύριο μείωσε στο καλάθι (50-48), με τον Χάντσον να φτάνει τη διαφορά στο +7 για τους γηπεδούχους (57-50) στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Το 6-0 των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε τον αγώνα σε απόσταση αναπνοής (57-56), ενώ ένα νέο 6-0 στη συνέχεια, τους έφερε μπροστά στο σκορ.

Η Λάρισα ισοφάρισε σε 62-62, με το Λαύριο να πετυχαίνει 10 αναπάντητους πόντους στο τέλος και να φτάνει στη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75