overfm.gr | Super League 1 | Λαμία – ΟΦΗ 0-2: Πήρε το τρίποντο και έμεινε στην κατηγορία ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ χάρη στα γκολ των Σακόρ και Ντε Γκούζμαν επικράτησε με 2-0 της Λαμίας εκτός έδρας και παράλληλα εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Σούπερ Λιγκ.

Ο ΟΦΗ μετά το διπλό στην Λάρισα πήρε διπλό και στην Λαμία και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναιτωλικού από τον Ατρόμητο παρέμεινε στην μεγάλη κατηγορία και τη νέα σεζόν. Οι Κρητικοί παρουσίασαν μια σοβαρή εικόνα και σε συνδυασμό με το άψογο κοουτσάρισμα του Νίκου Νιόπλια ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Τζόναθαν Ντε Γκούζμαν. Ο Ολλανδός μέσος του ΟΦΗ ήταν εξαιρετικός έχοντας μια ασίστ και ένα πανέμορφο γκολ, με τα οποία οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Νίκος Μαρινάκης. Ο Έλληνας αμυντικός έκανε μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση, βοηθότνας την ομάδα του τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Γενικότερα ο Μαρινάκης από την μέρα που επέστρεψε στην εντεκάδα του ΟΦΗ έχει καθοριστική παρουσία και συμβολή στην παραμονή της ομάδας του.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Η επίθεση της Λαμιας. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σε καλό φεγγάρι τους ποδοσφαιριστές της ομάδας που έπαιζαν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και σε συνδυασμό με την πολύ καλή απόδοση των αμυντικών του ΟΦΗ δεν κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι για την αντίπαλη άμυνα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και μάλιστα μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Σακόρ. Συγκεκριμένα σε μια φάση διαρκείας ο μέσος του ΟΦΗ έκανε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η μπάλα να «καρφωθεί» στα δίχτυα της εστία της Λαμίας.

Οι γηπεδούχοι μετά από αυτό το αρχικό σοκ προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο σε δυο περιπτώσεις είδαν τις προσπάθειες τους να σταματάνε στο δοκάρι. Κάπως έτσι τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα κύλισαν με τον ΟΦΗ να έχει το προβάδισμα με 1-0. Ένα αποτέλεσμα το οποίο βάση την συνολική εικόνα του παιχνιδιού μπορούμε να πούμε πως ήταν δίκαιο.

Στην επανάληψη η ομάδα της Λαμίας μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο η άμυνα του ΟΦΗ τα πήγε εξαιρετικά. Μαρινάκης, Βούρος, Βαφέρας, Διαμαντής και Κοροβέσης έπιασαν υψυλά στάνταρ απόδοσης, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα οι Κρητικοί να «μπλοκάρουν» την Λαμία.

Μάλιστα όσο περνούσε ο χρόνος φαινόταν πως το παιχνίδι πήγαινε στα μέτρα που ήθελε ο ΟΦΗ, δηλαδή σε ένα αργό τέμπο χωρίς ρυθμό και ένταση στο παιχνίδι. Κάπως έτσι οι «ασπρόμαυροι» έπιασαν στον ύπνο την Λαμία και στο 80ο λεπτό σε μια εξαιρετική αντεπίθεση ο Ντε Γκούζμαν βγήκε απέναντι από τον Επασί και με ένα πανέμορφο ψυλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Μάλιστα αυτό το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλα στον πάγκο της ομάδας, καθώς με αυτό τον τρόπο ο ΟΦΗ όχι μόνο κλείδωσε τη νίκη, αλλά και την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία!

Λαμία: Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βλάχος, Άνχελ Μαρτίνεθ, Γκούγκα(46′ Τιρόνε), Τζανδάρης(83′ Πίτι), Βασιλακάκης(46′ Ρόμανιτς), Γκαζαριάν(46′ Μπεχαράνο) , Ντέλετιτς, Καραμάνος

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης, Κοροβέσης(84′ Λυμπεράκης), Βαφέας, Βούρος, Διαμαντής, Ντε Γκούζμαν(89′ Μπαλογιάννης), Σακόρ(89′ Ουές), Μεγιάδο, Σαρδινέρο(84′ Στάρτζεον), Γιάννου(63′ Νέιρα)